Maminka má nekrózu pod kolenem, amputaci odmítla, ale má veliké bolesti. Jak jí od nich ulevit?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 4. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobry den,
pecuji o maminku ktere je 92 let.
V prosinci 2018 se ji na prave noze pod kolenem vytvorila nekroza. Pri vysetreni cevnim chirurgem bylo zjisteno, ze ma ucpane zily a vzhledem k veku operace nepripada v uvahu. Nekroza je lecena, strup se odstranil za pomoci masti, nyni ma otevrene misto na koncetine, sestricka ji obden prevazuje ranu.
V unoru letosniho roku ji zacal cernat palec a nyni to pokracuje I na dalsi prsty. Neni diabeticka.
Cevni chirurg navrhuje amputaci, kterou maminka odmita. Maminka ma obrovske bolesti, nyni bere na bolest Palgotal,ale moc to nezabira, dokonce mela I naplasti na bolest, ty ale take nezabiraly. Jeji dusevni stav je spatny, je dementni. Zaver od lekaru je tento: Pacientka je svepravna, amputaci odmita. Dokud neda souhlas k amputaci je odkazana na obrovske bolesti. Prosim Vas, je nejaka moznost, jak ji zbavit obrovskych bolesti ?
Dekuji za odpoved predem
Hovorova

Vera Hovorova

Vážená paní Hovorová,

vaše maminka má ucpané cévy na dolní končetině, navrhovanou amputaci odmítá a zároveň má velké bolesti. Ptáte se, jak je možné ji bolestí zbavit.

Pacient určitě má právo rozhodnout o svém dalším osudu, k tomu je potřeba, aby měl zachovánu kapacitu k rozmyšlení kroků a k nahlédnutí následků a také, aby měl dostatek srozumitelně podaných informací. Předpokládám, že s maminkou lékař probral riziko úmrtí na “otravu krve” bez amputace, ale také riziko úmrtí i po “úspěšné” amputaci. U starších pacientů rozhodně neexistuje jednoznačně správný postup — zda amputovat či nikoli a ctít názor pacienta považujeme za jedině správné.

Pokud jde o bolesti, pak lékem volby jsou opioidy. Píšete sice, že náplasti nepomohly, ale je otázkou, zda měla maminka dostatečnou a správně vedenou léčbu a tedy dostatečnou dávku. Tyto léky je potřeba opatrně navyšovat do efektu, zajistit pacienta i rychle působícími tabletkami (nebo sprayem či injekcí) a rozhodně v podávání pokračovat. Například pacient může mít nejprve 12ug/hod. náplast, postupně po 50 — 100% navyšovanou na 2537,550 .. 75100 ug/hod. atd. v průběhu dnů a pod dozorem zkušeného lékaře a sestry. Zároveň musí mít k dispozici léky na prudké bolesti, např. tabletky morhpinu (Sevredol 10mg nebo 20mg, pokud 10mg nezabírá) nebo injekce. Rovněž by měl mít léky proti nevolnosti, neboť opiáty mohou působit zvracení a nevolnost (např. Degan nebo Haloperidol). Také prevence zácpy je velmi důležitá.

Můžete se tedy obrátit na ošetřujícího praktického lékaře, případně vyhledat pomoc lékaře paliatra nebo algeziologa. Pokud by si praktický lékař nebyl zcela jist, může využít i kontakt na naši poradenskou linku či napsat dotaz na poradna@cestadomu.cz nebo na email určený výhradně lékařům: lekar@cestadomu.cz.

S pozdravem

Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz