Maminka má nálezy na plicích, prsu, v malé pánvi, je unavená, slabá, horší se den ze dne. Kolik času máme?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 6. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, maminka 53let, v anamneze ca prsu, nyní malobunecny ca plic,zalecen před 3 lety, ale opět je aktivní, navíc pro ca děložního čípku před rokem odebrán vnitřek-radikalni hysterektomie. Nyní dle kontrolního PET před 3 měsíci progrese ca plic, nový nádor nebo meta několik cm velký v malé pánvi+volna tekutina v břiše. Nález také na prsu. Nově má dost velké petechie nebo spíše krvavé skvrny na pažích, kalné oči, většinu času spí,velké množství pití, jídlo sporadicky,jak kdy. Spánek velmi často. Pro celkově špatný stav (38kg,únava, celková slabost) a velké množství předchozích chemoterapii a RT nyní ukončena onkologická léčba,paliativní léčba symptomaticka. Stav se chvilkově i na den, dva zlepší ( menší potřeba spánku, lepší vnímání). Ale jinak se horší spíše den za dnem než týden po týdnu.Pridalo se také střídání teplot během dne i několikrát horečka 38-39,po hodině naopak 35,5 apod.Existuje nějaký odhad, kolik času zbývá?Jak nízkou váhu vůbec tělo může vydržet?nyní 165cm a 38kg. Děkuji za odpověď. Helena

Helena

Dobrý den, paní Heleno,

Vaši maminku postihly tři nádorová onemocnění. Prsu, plic a děložního čípku. Byla léčena chirurgicky i onkologicky, ale vzhledem k progresi snad všech tří typů nádorů a zhoršování celkového stavu, byla onkologická léčba ukončena. Vaše maminka je velmi slabá a vyhublá, hodně spí, málo jí, mívá horečky. Vnímáte, že se její stav horší den ode dne. Ptáte se, jak dlouho může maminka v tomto stavu žít.

Podle Vašeho popisu je stav Vaší maminky patrně velmi vážný. Neznám sice podrobnosti, ale s tak těžkou podvýživou maminka nejspíše nemá už moc rezerv. Nechutenství k pokročilému onkologickému onemocnění patří a není příčinou slabosti, ale je důsledkem pokročilosti nemoci, kdy oslabené a vyčerpané tělo nedokáže živiny zpracovat a využít ve vlastní prospěch. Proto vydává nemocnému signály, že už žádnou stravu nedokáže zpracovat a přijmout. Pokud by cokoliv do sebe maminka navzdory nechutenství dostala, ještě více by ji přísun nevyužitelných živin vyčerpal. Navíc by mohla začít zvracet. Proto je zapotřebí pocit nechutenství respektovat a nenutit nic, na co maminka nemá chuť, přestože je tak moc vyhublá. Modřiny se často tvoří při nedostatečné činnosti jater, například při jejich metastatickém postižení, ale dle informací, které píšete, to nedokážu určit. Horečky mohou být takzvaně centrální, tedy v důsledku selhávání funkce termoregulačního centra v mozku v závěru života, ale nelze vyloučit také infekci. Každopádně, pokud vnímáte, že se stav maminky horší ve dnech, je velmi pravděpodobné, že má maminka před sebou dny, nebo nějaký ten týden. Nic bližšího Vám nedokážu říct a můj odhad je velmi hrubý. Bez toho, aniž bych maminku viděla a znala, Vám nemůžu dát žádnou větší jistotu.

Rozhodně však neodkládejte nic důležitého, zejména pokud je něco, co by měla slyšet nebo vědět. Stav jejího vědomí a vnímání se může horšit každým dnem. Určitě je i vhodný čas na to, zajistit jí hospicovou péči, pokud ji máte ve vašem okolí k dispozici. Pokud ne, tak se můžete obrátit na praktického lékaře, aby zajistil mamince dostatečně silné léky na bolest či jiné potíže, které by ji trápily.

Přeji Vám hodně sil a co nejvíce společného času.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz