Maminka má nádor ledviny s četnými metastázami, v plánu je odoperování ledviny. Má operace ještě smysl?

Odpověď na dotaz ze dne 14. 8. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
mamince byl zjištěn nádor levé ledviny s četnými metastázami:
Vlevo v horní polovině ledviny nefrolithiása 33x15mm. Pod touto kalcifikací heterogenně se sytící tumorózní ložisko 5x4x3 cm. Paraaortálně v úrovni levostranných renálních cév heterogenně se sytící LU či paket LU o vel. do 3,5 cm. Zbytnění obou nadledvin - vlevo heterogenní.
Hrudník: Plicní parenchym přiměřené struktury, snížené denzity (-920HU) při emfyzému. V S2 vpravo okrouhlé ložisko velikosti 6 mm. Dále patrné diskrétní noduly na hranici rozlišitelnosti v obou plicních křídlech - nález budí podezdření na meta proces. V mediastinu a P hilu světšené, maligně imponující LU velikosti až 17 mm v krátkém rozměru (horní paratracheální vpravo).
Skelet: Prstenčité ložisko s lemem intenzivně zvýšené aktivity je v lepatě pravé kosti kyčelní. Ložisko intenzivní aktivity je v hlavici levého humeru. V celé páteři, kosti křížové a SI skloubení je nehomogenní rozložení aktivity ložiskového charakteru.. metastatická ložiska v tomto terénu nevyloučím.
V úterý má maminka nástup do nemocnice v ČB, ve středu jí vyoperují ledvinu a pak se uvidí, co dál.
Máme s maminkou dotaz, zda má v této fázi s tak četnými nálezy, operace vůbec smysl a zda nebude pro ni spíše k újmě. Než se na nádor vůbec přišlo, tak maminka zhubla 15kg a celkově zeslábla.
Předem velice děkuji za odpověď

Daniela

Vaší mamince lékaři zjistili nádor ledviny s metastázami v lymfatických uzlinách, plicích a kostech, doporučili odstranění ledviny a Vy se ptáte, zda operaci v této fázi onemocnění má ještě smysl podstupovat.

Milá Danielo,

bohužel takhle na dálku je pro mne velmi těžké na Vaši otázku nějak jednoznačně odpovědět. Vaši maminku jsem nikdy neviděla, nevím, jaký je histologický typ nádoru, celkový maminčin zdravotní stav a hlavně její životní nastavení a priority.

Obecně z onkologického hlediska je odstranění ledviny a přilehlých lymfatických uzlin většinou indikováno i v pokročilé fázi onemocnění. Strategie je taková, že se takto chirurgicky z těla odebere co nejvíce nádorových buněk a proti těm zbylým se potom bojuje biologickou léčbou nebo chemoterapií. U mladšího, jinak zdravého pacienta, bych se klonila k tomuto postupu.

Pokud je však již nemocný při zjištění diagnózy pokročilého věku, zesláblý rakovinou nebo dalšími přidruženými chorobami, byla bych v indikaci operace mnohem zdrženlivější, protože jde o závažný zákrok a měla bych obavy, zda se z operace ještě zvládne zotavit a podstoupit event. další onkologickou léčbu.

Samozřejmě důležité je i nastavení nemocného, zda je odhodlán s nemocí bojovat tzv. do posledního dechu a zkusit všechno, co lze, nebo dá přednost konzervativnějšímu postupu a chce trávit čas spíše doma s rodinou než v nemocnici i za cenu třeba kratší prognózy.

Rozhodování to rozhodně není jednoduché a žádná jasná odpověď dobře/špatně neexistuje. Maminka má určitě právo požádat o názor ještě druhého nezávislého onkologa, který si ovšem musí udělat čas, aby se seznámil se všemi výsledky a probral s maminkou všechna pro a proti. Maminka má také právo, pokud by se na operaci necítila, zákrok odmítnout, a neměl by to být důvod, aby se na ni kdokoliv zlobil nebo ji odmítl dále léčit. Bylo by určitě dobré, aby pro své rozhodnutí měla dostatek informací a nejednala pod nějakým nátlakem.

Omlouvám se, že Vám nedokážu poradit lépe. Ať už se maminka rozhodne jakkoliv, její volbu bych respektovala. Moc na Vás myslím a přeji vše dobré.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz