Maminka má metastázy na játrech, lékaři navrhují propuštění do domácí péče. Je opravdu další vyšetření zbytečné?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 8. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, maminka (72 let) je velmi krátce hospitalizována na geriatrické a int. klinice. Několik let se léčila s rezistentní depresí a v posledním roce postupně hubla a stále méně jedla, což jsme také přičítali zhoršení deprese. Bohužel se ale nyní zjistilo, že má metastázy na játrech (mnohočetná hypodenzní ložiska velikosti několik mm až po 8 cm). Bylo jí provedeno pouze CT vyšetření břicha, při kterém toto bylo potvrzeno. Primární nádor se při CT nenašel a lékaři asi ani nechtějí provádět další vyšetření, navrhují propuštění do domácí péče - je toto v pořádku v situaci, kdy nebyla vůbec vyšetřena onkologem? Je další vyšetření v případě nálezu metastáz v játrech tedy už úplně zbytečné? Je velmi pohublá, jí pouze nutridrink, jogurty atp., občas má potíže s pamětí, jindy reaguje naprosto normálně. Vím, že je prognóza zlá, dá se nějak blíže časově odhadnout? Mockrát děkuji za odpověď.

Lada

Vaší 72-leté mamince, která se dlouhodobě léčila pro deprese a hubne, lékaři zjistili mnohočetné metastázy v játrech a nyní ji plánují propustit do domácí péče bez dalšího vyšetřování a pátrání po primárním nádoru. Vy se ptáte, zda je tento postup v pořádku a jaká je pravděpodobná prognóza.

Milá Lado.

Za situace, kdy je přítomno mnohočetné metastatické postižení jater, je zřejmé, že odhalení ani případné operační odstranění primárního nádoru, by maminčinu situaci nezlepšilo. Naopak další vyšetřování by pro ni velmi pravděpodobně bylo zatěžující, protože například endoskopická vyšetření zažívacího traktu (gastroskopie, koloskopie) vyžadují poměrně náročnou přípravu a nejsou vůbec příjemná. Pátrání po primárním nádoru by mělo smysl pouze tehdy, pokud by lékaři na základě odhalení a histologického vyšetření nádoru měli v plánu zahájit paliativní chemoterapii. Pokud však je již nyní maminka slaboučká, vyhublá a lékaři zvážili, že by jí onkologická léčba více ublížila, než pomohla, nemá smysl ji trápit ani dalším vyšetřováním.

Potom je opravdu rozumnější ji co nejdříve propustit domů, zvlášť jestli si to Vaše maminka přeje, a pečovat o to, aby ji netrápily bolesti ani jiné nepříjemné symptomy. Samozřejmě s vědomím toho, že nemoc bude dále postupovat a maminčiny síly budou dále ubývat. Dát bližší odhad prognózy je pro mne takto na dálku velmi obtížné, pravděpodobně může jít o čas v řádu týdnů či měsíců. Zkuste se zeptat ošetřujícího lékaře, který Vaši maminku zná, jak vidí situaci on.

Požádejte ho také, aby Vám pomohl zajistit pomoc pro péči o maminku v domácím prostředí. Je možno se obrátit na některý z mobilních hospiců, případně Vám při propuštění z nemocnice mohou vystavit poukaz na pravidelné návštěvy sestřiček některé z agentur domácí péče. Pokud by péče o maminku doma byla příliš náročná, je asi nejlepší variantou některý z lůžkových hospiců.

Moc mne mrzí, že Vám nemohu dát lepší zprávy. Pevně věřím, že náročnou situaci s maminkou zvládnete a najdete to nejlepší řešení, aby maminka mohla prožít čas, který jí zbývá, pokud možno tak jak si sama přeje.

S úctou
MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz