Maminka má cizhózu jater a ascites, krvácí z nosu a pohlavního orgánu. Co dělat? Kolik má času?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 6. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Mamince charakterizovali cirhozu jater. Bohužel nevím jak rozsáhlé to je. Pustili po 14 dnech v nemocnici domů. Má ascites a dostala předepsané léky jako kanavit a další. Mám více dotazů. První je proč má maminka stále vodu v břiše? Myslela jsem že léky a odsani tekutiny to vyřeší ale není tomu tak. Za další hodně krvácí z nosu a z pohlavního orgánu. Co mám dělat? Lékař nám jen zvýšil dávku kapek kanavit. A poslední dotaz je, jak dlouho může maminka ještě žít? Děkuji za odpověď a pomoc.

Hana

Vaše maminka trpí cirhózou jater. Stále se jí doplňuje voda v břiše – ascites a krvácí ze sliznic, přestože užívá léky na odvodnění a Kanavit. Ptáte se, zda pro ni můžete udělat něco víc, než podávat naordinované léky a jak dlouho může maminka s touto nemocí žít.

Dobrý den, paní Hano,

cirhóza jater je nevyléčitelné onemocnění, při kterém je jaterní tkáň postupně nahrazována vazivem. Proto se játra zvětšují a s postupující nemocí se zvýrazňují příznaky selhání jaterních funkcí. Játra mají tu výhodu, že jim stačí velmi malá část k udržení funkce tak, aby nemocný nepociťoval žádné potíže. Pokud se však porucha funkce projeví, znamená to, že už je nemoc v pokročilém stádiu. Jedním z nejnepříjemnějších příznaků je hromadění tekutiny v břiše. To se děje v důsledku zvětšení a ztuhnutí jater, kdy se utiskne vrátnicová žíla, která odvádí krev z břišních orgánu přes játra do velkého krevního oběhu. Pokud se tato žíla ve ztuhlých játrech utlačí, zvýší se tlak v břišních cévách a filtruje se voda z žil do břišní dutiny. Další příčinou průchodu tekutin přes žilní stěnu je nedostatek bílkovin v krvi, které v cévách tekutinu udržují. Bílkoviny jsou totiž tvořeny v játrech a pokud játra dostatečně nefungují, máme jich málo a tekutina se v žilách neudrží. Léky na odvodnění pomáhají trošku snížit tlak krve, aby do břicha neprostoupilo tolik tekutin, ale rozhodně nedokážou tento proces úplně zastavit. Krvácení do sliznic a tvorba modřin je způsobená nedostatkem bílkovin, které se podílejí na srážení krve. Srážení krve je velmi složitý proces, při kterém se uplatňuje mnoho různých bílkovin, z nichž většina se tvoří v játrech. Když je játra tvoří v malém množství, projeví se to zvýšeným krvácením v místech, která jsou křehká a silně prokrvená, což je zejména nosní sliznice, ale i děloha. K procesu srážení krve tyto bílkoviny potřebují vitamin K, který si naše tělo nedokáže samo vytvořit, a proto jeho dodáním v kapkách – Kanavit, můžeme srážlivost krve mírně podpořit. Opět se nejedná o léčbu, ale o mírnou dopomoc, podporu či berličku.

Jak jsem psala na začátku, cirhózu jater nedokážeme vyléčit, můžeme jen hasit příznaky, ale bohužel pouze do určité míry. Úplně nahradit či obnovit funkci jater nedokážeme. Jak rychle tato nemoc dospěje ke smrtelné komplikaci, nedokážu na dálku odhadnout. O takový odhad by se mohl pokusit ošetřující lékař maminky, který vidí průběh v čase. V pokročilém stádiu selhání jater, přibližně v posledních týdnech až několika málo měsících, často pozorujeme odpor k jídlu, někdy zvracení, a v posledním – terminálním stádiu, tedy v posledních dnech, zmatenost a poruchy vědomí, které se prohloubí až do bezvědomí.

Uvědomuji si, že pro Vás nemám žádné příjemné zprávy. Bezmoc je jistě to nejtěžší, co v takové situaci nemocní a jejich blízcí prožívají. Nemůžete dělat nic víc, než být mamince nablízku a mluvit s ní o tom, co ji tíží, z čeho má obavy, co by si přála, jak, kde a s kým by chtěla trávit svůj čas. To není ani trochu málo.

Přeji Vám oběma mnoho sil a co nejvíce společného času.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz