Maminka je v umělém spánku na ventilaci, po amputaci nohy, má slabé srdce. Jak to může pokračovat?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 6. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den chtěla jsem se zeptat maminka šla do nemocnice že se jí ucpavaly cévy začala ji na jedné noze nekróza byla na pročištění ale do toho ji praskl vřed tak ji čekala 4 hodinová operace kde ji vzali půl žaludku a žlučník a od té doby je v umělém spánku už je to 18 dní měli ji dělat amputaci nohy ale to zamítli má slabé srdíčko tlak ji jde dolů a celý oběhový systém má ucpaný je na plicní ventilaci a lécích a teď ji ještě dělali tracheostomii a řekli nám že její stav je neřešitelný tak se ptám jak tohle všechno dlouho pokračovat děkuji za odpověď

Kacula

Vaše maminka měla podstoupit operaci cév na noze, bohužel došlo k vážné komplikaci — mamince takzvaně praskl vřed žaludku a musela na náročnou operaci. Od té doby je v umělém spánku, operace cév musela být odložena a nyní lékaři mluví o tom, že její stav je ze zdravotního hlediska neřešitelný. Ptáte se nás, jak tohle bude pokračovat.

Dobrý den,

k podrobnější rozvaze o tom, co vše může maminku čekat, jak se dále její zdravotní stav může vyvíjet, bych potřebovala další důležité podrobnosti. Její věk, nemoci, pro které byla léčena, celkový stav zdraví před přijetím do nemocnice a tak dále. Moje odpověď tedy bude nutně teoretická. Zcela obecně lze předpokládat, že u pacienta s pokročilou aterosklerózou („ucpávání cév“) v dolních končetinách bude problém s cévním zásobením i v dalších částech těla. Takoví pacienti mívají někdy poškozené, respektive zúžené cévy, které zásobují mozek, ledviny, srdce a tak dále. Při jakékoli vážnější komplikaci typu „prasklého vředu“ je takový pacient mnohem ohroženější dalšími komplikacemi, než jinak zdravý člověk. Je tedy bohužel skutečně možné, že maminčin stav je natolik závažný, že může zkrátit její život. Jak se může vyvíjet dále podrobně ale popsat neumím, protože jak jsem psala výše, mi chybí důležité konkrétní informace.

Věřím, že s ošetřujícími lékaři lze mluvit o tom, jaká je reálná naděje na prodloužení kvalitního života, záchranu života, odpojení od přístrojové podpory a podobně. Že vám mohou nastínit pravděpodobné a méně pravděpodobné scénáře dalšího vývoje. Pro vás může být významné přemýšlet o tom, co by bylo důležité pro maminku, kdyby za sebe mohla mluvit — zda by chtěla, aby její život byl v tomto stavu dále prodlužován, aby se lékaři pokoušeli o léčbu možných komplikací, za každou cenu o její život bojovali dále nebo by naopak nechtěla, aby v tomto stavu dále musela být uměle udržována. Lékařům může váš pohled pomoci v dalším rozhodování.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz