Maminka je v terminální fázi onkologické nemoci. Jak postupovat při zhoršení? Jak vypadá úmrtí?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 1. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
pečuji o maminku v terminálním stádiu onko onemocnění - maligní melanom slizniční. Je po amputaci recta, MTS na játrech, nyní již na plících. Špatně se jí dýchá. Ve zkratce je její stav násl.: leží na boku se zvýšenou hlavou, není schopna chůze, sama se již nenají, neudrží lžičku. Strava - ráno 1dcl kaše, oběd 1 dcl polévky. Víc nesní. Plenkovaná. Má vodu v břiše a plících. Je po drenáži a talku plic.(voda se vrací zpět). Velkou část dne přespí. Vybavila jsem jí užívání léku Sevredol 10 mg + náplastě Fentanylu (a 72 hod). Saturaci mívá kolem 80. Máme generátor kyslíku, ten použivá. Ale pokládám si otázku, co budeme dělat, až Sevredol na bolesti a dech s Fentanylem nebudou stačit?(nemoc má šíleně rychlý progres, horší se ze dne na den). Jde o to, že maminka je Slovenka, celou tuto situaci řešíme v Košicích, kde je nesmírně těžká situace, komuniakce s lékaři je téměř nemožná. Už nyní myslím na to, abych se 14 dní do předu objednala u lékařky, která jí předepsala Sevredol a Fentanyl. Jinak se k lékům nedostanu. Ale, stále si pokládám otázku, co bude až nebudou léky satčit? Či jsou to léky se kterými si až do jejího skonu vystačíme? Na Slovensku v Košicicích neexistuje žádná ošetřovatelská služba, která by maminku pravidelně navštívila. Hospic je úplně plný, tam nás nevzali. Takže co budeme dělat? Jak se zachovat? Zavolat RZ? Nebo žádát lékařku (centrum chronických bolestí nam předepisuje opiáty) o silnější léky? Mohli bychom třeba i píchat injekce? Či připojit infuzi? Jak vypadá smrt na takovou nemoc? Mamka se udusí? Tahle představa mě děsí a jí také...(i když v současné chvíli již v podstatě nemluví, jen jedním slovem řekne - čaj, vodu, přebalit)Bolí mě srdce když jí takhle vidím. Moc děkuji za každou vaší radu a pomoc.

Ingrid

Vaše maminka umírá na melanom, který se rozšířil i do plic a jater. Špatně se jí dýchá, sotva mluví, hodně zeslábla. Žije v Košicích, kde je hospicová péče velmi špatně dostupná. Máte obavy, co se může dít a zda vše zvládnete, aniž by maminka zbytečně trpěla.

Vážená Ingrid,

kladete velmi důležité otázky, na které se pokusím postupně odpovědět. Bez ohledu na základní nemoc je obvykle průběh posledních dnů u nemocných dosti podobný. V odkazu najdete informace o tom, co se může dít a jak tento čas může vypadat.

Ve stručnosti obvykle pacienti slábnou, přestanou jíst a posléze i pít, více a více času prospí a takto vlastně ve spánku zemřou. Někdy se hodiny před úmrtím mění dech, mohou se objevit pauzy nebo chrčivé dýchání. Málokdy toto ale způsobuje nemocným utrpení, neboť v těchto chvílích již většinou nevnímají. Jejich obličej bývá klidný. Pokud se objevují známky stresu, lze i Sevredol tabletku zavést do konečníku a to jak při velkých bolestech, tak i při dušnosti. Vstřebává se velmi dobře a poměrně rychle. Nebo si lze zajistit předpis injekčního Morphinu a ten podávat do podkoží. 10mg Sevredolu obvykle převádíme na 2,55mg injekčního morphinu. Když se objeví neklid, lze podat midazolam (Dormicum, Midazolam), dávku určuje lékař.

Píšete, že v lůžkovém hospici nemají místo, třeba by ale lékař mohl osobně s vámi probrat, co se může dít, podpořit vás a nabídnout ještě jiné služby, které by v Košicích byly dostupné. Pokud by se zdálo, že maminka se skutečně dusí nebo trpí jiným příznakem, pak neváhejte volat záchrannou službu.

Je pochopitelné, že máte o maminku takové obavy a je dobře, že hledáte odpovědi na otázky. Snad vám má odpověď trochu pomůže.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz