Maminka je v posledním stadiu rakoviny. Jak pomoci tatínkovi, aby se smířil s blížícím se odchodem?

Dobrý den, ráda bych se na Vás obrátila s prosbou o radu. Před 4 dny jsem se dozvěděla o nemoci mojí maminky. Maminka má rakovinu, bohužel v posledním stadiu a lékaři nám dávají naděje na pouhých pár týdnů. Mamince již bohužel přestávají fungovat játra, ale zdravotně, fyzicky i psychicky je tam celkem dobře. Maminka zatím neví o rozsahu její nemoci a snaží se bojovat. Moje prosba o radu zní, jak pomoci tatínkovi. Jsou spolu 30 let a tatínek si nedokáže představit, že tu mamka nebude. Já si prozatím vzala v práci dovolenou a jsem tu s ním i s mamkou. Snažím se přemýšlet racionálně a oba je moc podporovat bohužel mi u tatínka docházejí nápady. Je nešťastný, pláče a bojím se, že přijdu i o něj. Vím, že o mamku se v nemocnici dobře starají a trávím s ní veškeré volné chvíle. K tatínkovi jsem se prozatím přestěhovala a nechala svůj život životem, teď mě potřebují oni. Je nějaká rada, nápad, jak tatínka přimět se s tím smířit, abych nepřišla i o něho? Děkuji moc

Shrnutí dotazu

Dobrý den, ráda bych se na Vás obrátila s prosbou o radu. Před 4 dny jsem se dozvěděla o nemoci mojí maminky. Maminka má rakovinu, bohužel v posledním stadiu a lékaři nám dávají naděje na pouhých pár týdnů. Mamince již bohužel přestávají fungovat játra, ale zdravotně, fyzicky i psychicky je tam celkem dobře. Maminka zatím neví o rozsahu její nemoci a snaží se bojovat. Moje prosba o radu zní, jak pomoci tatínkovi. Jsou spolu 30 let a tatínek si nedokáže představit, že tu mamka nebude. Já si prozatím vzala v práci dovolenou a jsem tu s ním i s mamkou. Snažím se přemýšlet racionálně a oba je moc podporovat bohužel mi u tatínka docházejí nápady. Je nešťastný, pláče a bojím se, že přijdu i o něj. Vím, že o mamku se v nemocnici dobře starají a trávím s ní veškeré volné chvíle. K tatínkovi jsem se prozatím přestěhovala a nechala svůj život životem, teď mě potřebují oni. Je nějaká rada, nápad, jak tatínka přimět se s tím smířit, abych nepřišla i o něho? Děkuji moc

Odpověď na dotaz

Dobrý den,

je to teď pro Vás opravdu těžké období - chcete být co nejvíc s nemocnou maminkou, potřebujete po svém prožít společný čas, který ještě před vámi je, zároveň máte velkou starost o tatínka a o to, jak situaci zvládne.
Samozřejmě, že existuje i určitá podoba "patologického zármutku", ale na takové hodnocení je ještě myslím příliš brzy.
Stejně jako Vy prožívá tatínek šok ze zprávy a prognózy, kterou má maminka před sebou. Píšete, že rodiče spolu žijí 30 let - to samozřejmě je pouto, které se nepouští snadno. Myslím, že tatínek nemůže neplakat a neprožívat žal - a asi ho tak ještě neznáte. To, čím všichni procházíte, není možná srovnatelné s tím, co máte zatím ve své zkušenosti.
Pokud je tatínek schopný jíst a spát, chodit za maminkou do nemocnice, mluvit s ní, je schopen se postarat o své běžné potřeby, nic důležitějšího než prožívání lítosti a bolesti teď pro něho zřejmě neexistuje. Je to způsob, jak se vyrovnáváme s blížící se ztrátou.
Sama píšete, že zprávu o maminčině nemoci a prognóze víte 4 dny - to je ještě opravdu příliš čerstvé, aby se s tím člověk byl schopen nějak sžít či začít vyrovnávat. Teprve mu začíná docházet, že to je opravdu pravda a co to vlastně asi znamená. Silné emoce a prožitky jsou zcela adekvátní.
Pokud můžete s tatínkem mluvit, povídejte si, máte společnou bolest, dejte mu najevo, že jste a budete s ním. Nevymlouvejte mu jeho emoce. Můžete se i zeptat, zda je něco, co by si přál nebo potřeboval, co mu dělá dobře, co ho uklidňuje, pomáhá mu smiřovat se s tím, co vám teď život přinesl. To je samozřejmě důležité i pro Vás - mít nebo nacházet zdroje stability, síly, vyrovnání, uklidnění.
Kdyby se Váš strach o tatínka nezmenšoval, můžete samozřejmě konzultovat jeho stav s lékaři - eventuálně by mu mohla pomoci medikace.
Žal ale potřebujeme prožít, to je pro člověka normální - i když to nezažíváme běžně a můžeme z toho být vyděšeni. 
Myslete prosím také na sebe - na své síly a na své potřeby, třeba zatím v tuto dobu jen malé a symbolické.
Váš život - i když ho teď dáváte stranou, jak píšete - pokračuje dál a Vy potřebujete na něj mít síly a své zdroje.
Člověk má naštěstí víc sil, než si většinou myslí - doufám, že i Vy uděláte takovou zkušenost. Někdy jsme sami překvapeni, co všechno vydržíme a zvládneme.
Myslím na Vás i Vaše blízké.

Ilona Peňásová

Provoz poradny je financován z grantů a darů

Od roku 2005 jsme odpověděli na více než 5 250 dotazů. Pomáhejte s námi.

Rozvoj a redesign portálu Umírání.cz proběhl za podpory Nadačního fondu UNIQA v Nadaci Pontis

  • Nadační fond Uniqa
  • Nadácia Pontis
Newsletter

Odebírejte novinky z organizace Cesta domů

Odebíráním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Cesta domů je nezisková organizace, která od roku 2001 poskytuje v nepřetržitém provozu odbornou multidisciplinární péči lidem na konci života.

© Cesta domů, 2026. Obsah webu je chráněn autorským právem. Bez předchozího souhlasu není možné texty, fotografie ani další obsah dále šířit či komerčně využívat.

Cesta domů, z.ú.,
Heleny Kočvarové 1,
140 00 Praha 4
  • IČO: 265 28 843
  • DIČ: CZ 26528843