Mamince odoperovali nádor děložního čípku a amputovali nohu, má jít do hospice nebo domů. Co bude dál?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 6. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobry den,mamince na zaklade otekle studene nohy s fialovymi prsty prisli na to ze ma nador delozniho cipku.Jelikoz denne dostavame jine informace a nikdo nam nechce rict pravdu tak se dotazuji vas.Mamku si hazi z interniho na gynekologii a ted je na chire,na kazdem oddeleni nam rekli ze ji nemaji jak lecit tak ze ji propusti domu nebo do hospice.Mamince byla vcera amputovana noha kvuli mozne sepsi,nador tlaci na cevy.Je nazvan spinucelolarni bazaloidni karcinom cervixu s rozsahlou centralni nekrozou.Druhy den nam uz podavali papiry na hospic.Vzala bych si ji domu ale nedokazu ji asi zajistit takovou peci jakou by mela mit,uz to me dost drti a ted jeste to ze ji nikde nechteji.Co ten nazev znamena?Je na konci zivota?Jaky cas nam zbyva?Mamince je 69let,prijde mi po tak narocne operaci docela v pohode.Jen ma silny vytok,ktery desne smrdi,pry je to rozkladajici se nador.Dostavala morfin,ale po amputaci ma jen jine tlumici leky.Co bude dal?

Monika

Vaše maminka má pokročilé nádorové onemocnění děložního čípku, musela podstoupit amputaci dolní končetiny, protože nádor přerušil cévní zásobení. Protinádorová léčba nebyla zahájena, maminku poslali domů a vy hledáte informace co a jak dál.

Vážená Moniko,

spinocelulární bazaloidní karcinom cervixu s rozsáhlou centrální nekrózou znamená, že jde o nádor, který vychází z povrchových (slizničních) buněk děložního čípku a že část nádoru odumřela (nekróza — rozkládající se nádor). Tyto typy nádorů obecně špatně reagují na protinádorovou léčbu a jsou dosti úporné. To, že část nádoru odumřela je důvodem toho, že má maminka páchnoucí výtok — to je bohužel neřešitelný problém. Někdy na chvíli pomohou antibiotika, ale někdy způsobí spíše řadu jiných nežádoucích účinků. Důležitá je pečlivá hygiena.

Ptáte se, zda je maminka na konci života — bohužel tento nádor pravděpodobně bude příčinou maminčina úmrtí, ale kolik času před sebou maminka může mít, se bez dalších informací neodvažuji odhadovat. Hrubě rámcově může jít o týdny, měsíce.

Hospicovou péči mohu určitě doporučit, zdravotníci a další profesionálové zde pracující pomohou nejen s ošetřováním a nastavováním léků, ale také mohou nabídnou podporu mamince i vám v této náročné době. Můžete se obrátit jak na lůžkový, tak na mobilní hospic. Zároveň, pokud bude maminčin stav stabilní, můžete v domácím prostředí využít další služby — agenturu domácí péče (zdravotní sestry, které na předpis nejčastěji praktického lékaře ošetřují pacienty doma), odlehčovací služby (dopomoc s hygienou, pomoc při cestě k lékaři, zastoupení rodiny), kompenzační pomůcky (vložné pleny, invalidní vozík, polohovací lůžko).

Co bude dál? Předpokládám, že se ptáte na další průběh onemocnění — obvykle nemocní pozvolna slábnou, méně jedí, časem se objeví únava a spavost. Výtok se může zhoršit, ale může také zeslábnout. Mohou se objevit teploty nebo jiná komplikace — i proto považuji za důležité ve spolupráci s hospicovým lékařem dobře nastavit plán další péče. Co by si přála maminka, má nějaké obavy, co je pro ni důležité atd.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz