Mamince nedělá dobře paliativní chemoterapie. Má v ní přesto pokračovat?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 11. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
Maminka má Adenokarcinom plic , rok jsme chodili na chemo kombinované s imunoterapii, byla stabilizovaná , ale bohužel se objevil další nález ve stejné plíci , přerušili imunoterapii a maminka dostala další chemo, co se týká nálezu má ještě zasaženou třetinu jícnu , častečné i druhou plící a dle lékařů je to 4 stadum , chci se zeptat chemo jí nedělá dobře, bolí jí celé tělo, ma afty, bolesti v krku, střídající se zácpu a průjem, teploty, poradte mi prosím má pokračovat v paliativní chemoterapii?Jaký rozdíl bude v tom jestli bude , pokračovat nebo už zustane v klidu? je na tom psychicky moc zle, vzdává to , jak jí mám pomoci Děkuji moc

Anna

Vaše maminka se rok léčí s Adenokarcinomem plic, aktuálně podstupuje paliativní chemoterapii, která jí nedělá dobře. Objevují se různé nežádoucí účinky léčby, které výrazně zhoršují kvalitu maminčina života. Píšete, že maminka je na tom psychicky zle, vzdává to. Ptáte se, jaký by byl rozdíl, kdyby paliativní léčbu ukončila.

Dobrý den, Anno,

děkuji za Váš dotaz. Vaše otázka je, podle mě, zcela na místě. Maminka nyní dostává paliativní chemoterapii, tedy lék, který by mohl zpomalit rozvoj onemocnění. Taková léčba má ale smysl v případě, že nemocnému neubírá příliš mnoho sil. Když je po ní někomu hodně zle, je opravdu potřeba se zamyslet nad tím, jestli podávání paliativní chemoterapie neukončit.

Nemoc Vaší maminky bohužel nejde vyléčit. Proto je potřeba, abyste se dohodly, jak zbývající čas prožijete. A pokud se rozhodnete nepokračovat v chemoterapii, bude to Vaše rozhodnutí, které lze jen respektovat.

Přeji Vám hodně sil.

Mudr Kristina Ranná

Dobrý den, paní Anno,

dovolím si za redakci poradny doplnit odpověď od lékaře, jsem sociální pracovnice.

Vidět maminku trpět ve chvíli, kdy by potřebovala úlevu, je jistě pocit velké bezmoci. Na otázku přínosu paliativní chemoterapie Vám může přesněji odpovědět ošetřující lékař – onkolog maminky. Moc bych Vás chtěla podpořit, abyste si s ním domluvili schůzku a zeptali se na vše ohledně léčby. Pokud byste chtěla získat druhý názor, je možné požádat jiného, nezávislého lékaře, o tzv. „second opinion“, ale měl by to být lékař onkolog. Hodí se otázky si dopředu sepsat, ne vždy si v důležitých chvílích vzpomeneme na vše, co bychom rádi věděli. Je možné se ptát nejen na průběh paliativní chemoterapie, ale nechat si i vysvětlit, jaký je pravděpodobný vývoj maminčina zdravotního stavu v případě, že se chemoterapie ukončí. Další možností může být také vyšetření v některé z ambulancí paliativní péče. Mohou Vám pomoci se zorientovat v tom, co s sebou nemoc maminky může nést do budoucna nebo s nastavením léčby průvodních příznaků pro případ, že byste se rozhodli paliativní chemoterapii ukončit.

Přeji Vám, abyste našli pro vás obě odpověď na vaši otázku a pro maminku vhodnou péči!

S úctou

Eliška Hronešová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kristina Ranná

MUDr. Kristina Ranná

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz