Mámě zjistili nádor ovaria s karcinomatózou dutiny břišní a ascitem, zvětšené uzliny v břišní dutině. Co máme očekávat?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 11. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý deň,
Mama 73 rokov/ má v januári 2019 zistený HG serozny CA origo ovárium alebo primárny peritoneálny, podľa CT z januára 2019 rozsiahla karcinomatóza v brušnej dutine,ascites a patologická LAP pri tr.coeliacus. Zdravotný stav sa od roku 2019 mierne zlepšil , trpí však velkými depresiami. Od marca 2021 znou berie chemo paliatívnu, v lete si zlomila bedrový kĺb, chemo musela byť prerušená. od vtedy výrazne schudla . 30.9. 2021 jej robili kontrolné CT s výsledkom:Výrazná numerická ako aj veľkostná progresia solídnych ložísk plúcnych arenchýmu bil. charakteru MTS až charakteru lymfangitickej karcinomatozy, pribudlo ložisko heparu charakteru MTS, progresia solídnych infiltrátov peritonea, progresia LU paraaortálne a progresia MST postihnutia skeletu. Mama začína dosť pospávať, ale jesť jej stále chutí ale nepriberá. Čo máme očakávať? aká je prognoza?S úctou Nina

Nina

Vaší mamince lékaři zjistili nádor ovaria s karcinomatózou dutiny břišní a ascitem, zvětšené uzliny v břišní dutině. Podstoupila paliativní chemoterapii, CT z 9/2021 však ukázalo progresi onemocnění, metastatická ložiska v plicích, játrech, břišní dutině i kostech. Maminka je hodně unavená, pospává. Ptáte se na prognózu a pravděpodobný další průběh nemoci.

Milá Nino,

bohužel prognóza onemocnění je nepříznivá. Čas, který má maminka před sebou, bych odhadovala spíše v řádu týdnů než měsíců. Velmi pravděpodobně bude maminka dále slábnout, časem může být již zcela upoutána na lůžko. Také je normální, že nemocný přestává mít chuť k jídlu nebo hubne, i když jí dostatečně. Je rozumné toto respektovat a nenutit maminku ani do jídla ani do aktivit, na které již nemá sílu, spíše jen nabídnout a vyhovět jejím přáním a potřebám. Progrese rakoviny samozřejmě může způsobovat mamince různé obtíže (bolesti, dušnost, nevolnosti, úzkosti, nespavost), které je třeba včas a účinně léčit. Může Vám v tom pomoci ošetřující onkolog, praktický lékař nebo paliativní lékař z hospice. Bylo by dobré domluvit se s maminkou i se zbytkem rodiny, jak plánovat další péči. Zda se chcete o maminku starat doma nebo spíše hledat místo v nějakém lůžkovém zařízení. Je třeba počítat s tím, že časem zřejmě maminka bude potřebovat stálou přítomnost pečující osoby. Pokud by si maminka přála zůstat doma, s péčí o ni by Vám mohl pomoci některý z mobilních hospiců, ale nevím, odkud jste a zda ve Vašem okolí nějaký máte. Případně může praktický lékař napsat poukaz na pravidelné návštěvy sestřiček z agentury domácí péče. Když byste se na péči doma necítili nebo to nebylo ve Vašich silách, můžete podat žádost do lůžkového hospice. Rozhodně doporučuji toto promyslet dopředu a žádosti podat včas.

Myslím na Vás i Vaši maminku a přeji, abyste náročnou situaci společně zvládli co nejlépe.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz