Máme se synem společný účet, kam mu chodila výplata a mně příspěvek na péči o manžela. Je účet součást dědictví?

Odpověď na dotaz ze dne 16. 9. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobry den manzel zemrel ja mam svuj ucet na me jmeno ale spolecne se synem kam mu chodily vyplaty od zamestnavatele /penize si nechal u me na uctu bydlel u nas/
pobirala jsem prispevek na peci na ruzne zdr.potreby manzel mel III st.invalidity pujde toto do dedictvi?

Alena Vacková

Máte svůj bankovní účet, kam si syn nechal posílat výplatu a Vám tam byl posílán příspěvek na péči o manžela. Manžel zemřel, ptáte se, zda peníze z Vašeho účtu budou součástí dědictví.

Dobrý den, paní Vacková,

nejprve mi prosím dovolte vyjádřit upřímnou soustrast nad úmrtím Vašeho manžela.

Po úmrtí jednoho z manželů probíhá před dědickým řízením nejprve vyrovnání společného jmění manželů (tzv. SJM), do kterého spadá téměř veškerý majetek, který manželé během trvání manželského svazku nabyli, tj. i bankovní účty každého z nich. Nezáleží na tom, který z manželů je majitelem účtu. Výjimku ze společného jmění manželů tvoří bezúplatné dary a dědictví získané v průběhu manželství jedním z manželů, ty se stávají jeho výlučným majetkem.

SJM se dělí nejčastěji na poloviny, není to ale pravidlem. Soud může při rozdělení přihlédnout právě k odlišným poměrům obou manželů (např. výši jejich stálého příjmu apod.). Po vypořádání společného jmění manželů, tedy rozdělení SJM, se přistupuje k dělení pozůstalosti. Do dědického řízení pak postupuje výlučný majetek zůstavitele a jeho polovina SJM.

Vašemu dotazu rozumím tak, že na Vašem účtu pravděpodobně jsou ještě finanční prostředky z příspěvku na péči o manžela. Nárok na příspěvek na péči není předmětem dědictví, v zásadě příspěvek náleží pečující osobě – té, která je uvedena jako pečující.

Zmiňujete ještě synovy výplaty od zaměstnavatele, které byly posílány na Váš účet. Peníze ze synova zaměstnání jsou jeho majetkem, a tudíž do SJM a ani do dědického řízení nespadají. Tento fakt bude třeba v rámci dědického řízení doložit (například pracovní smlouvou, kde je uveden Váš bankovní účet, výplatní pásky, atd…). Doporučuji Vám proto kontaktovat notáře, zná podrobnosti Vašeho případu a bude s Vámi schopen nejasnosti vyřešit.

S pozdravem

Eliška Hronešová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Eliška Hronešová

poradenská pracovnice, redaktorka internetové poradny, zaštiťuje perinatální poradenství

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz