Máme se dostavit na Slovensko k jednání ohledně dědictví. Co pro nás bude obnášet, když se nedostavíme?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 1. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
máme se dostavit na Slovensko k jednání ohledně dědictví, přesněji znovuobjevenému dědictví po dědečkovi mého otce, který zemřel v roce 1954.
Co pro nás obnáší, když bychom se nedostavili k jednání?
Současná situace nám neumožňuje se k jednání dostavit. Vzdálenost (10 - 12 hodin cesty) věk dědiců.
Jaké omluvy jsou akceptovatelné?
Je možné v rámci EU dědictví řešit v České republice, když jsou dědicové z Čech i ze Slovenska.?

Děkuji za odpovědi
Pavlína Jeřábková

Pavlína

Jednání ohledně znovuobjeveného dědictví po dědečkovi Vašeho otce se bude konat na Slovensku. Současná situace Vám neumožňuje dostavit se k jednání. Ptáte se, co by obnášelo, kdybyste se k jednání nedostavili a zda je možné řešit dědictví v rámci EU u nás v České republice.

Dobrý den,

bohužel neznám podrobnosti Vašeho případu, bylo by vhodné jeho řešení podrobně zkonzultovat s advokátem, který se specializuje na přeshraniční dědická řízení. Mohu Vám nabídnout jen obecné informace, které se na Váš případ mohou podle uvedených informací vztahovat.

Pokud je potřeba, aby otázku dědictví vyřešil soud, budete jako dědicové muset jít k soudu v té zemi EU, ve které zůstavitel naposledy pobýval. Jestliže však zůstavitel provedl volbu práva tak, aby bylo na dědictví uplatněno právo jeho státní příslušnosti, a byl státním příslušníkem země EU, můžete se s ostatními dědici nebo dotčenými stranami domluvit na tom, že se s daným případem obrátíte na soud dané země EU. S výběrem soudu musejí souhlasit všechny zúčastněné strany. Více informací najdete na Přeshraniční dědické řízení.

Dalším řešením by bylo pověřit jednáním jedinou osobu – nepř. jednoho z dědiců, případně slovenského advokáta, který by za dědice řízení vyřídil. Tato osoba by musela mít od všech dědiců platnou plnou moc. Rozhodně nelze doporučit Vámi uvedené situaci nevěnovat pozornost, jednorázově se omluvit ze řízení samozřejmě možné je, nicméně neřeší to fakt, že v rámci řízení by teoreticky notář mohl požadovat osobní účast na některých právních úkonech.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz