Mám pána na ARO v umělém spánku, chtěla bych se o něj starat doma. Jaká je domácí péče?

Odpověď na dotaz ze dne 25. 5. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobry den..mam..pana na aru..v nemocnici..je zatim.umelem.spanku..a chtela bYch.se onej starat..domaci pece.dekuji.p.olga.

Olga
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že máte pána na ARO v nemocnici, zatím je v umělém spánku. Chtěla byste se o něj doma starat.

Dobrý den, paní Olgo.

Paní Olgo, nejprve bych ráda ocenila Váš laskavý přístup k Vašemu muži. Je mi líto, že jste se do takové situace dostali a přemýšlím, jak těžké to asi pro Vás je. Říkám si, že podpora blízkého v umělém spánku vyžadujte velkou míru síly a trpělivosti. Navíc uvažujete o tom, že byste se o pána chtěla starat doma, což mi také připadá obdivuhodné.

Také bych Vás ráda podpořila v hovoru s ošetřujícím lékařem pána. Zejména jaký předpokládá vývoj zdravotního stavu. Od toho se odvíjí, co by pán v domácím potřeboval za péči a jakou formu domácí péče by případně lékař doporučoval. Sama lékařka nejsem a proto se pokusím shrnout veškeré možnosti domácí péče, které jsou mi známy.

Základní zdravotnickou domácí péči může poskytnout agentura domácí péče (tzv. Home Care), kterou předepisuje ošetřující lékař (nejdéle na 14 dní) nebo praktický lékař (na delší dobu). Lékař stanoví konkrétní úkony, které potom zdravotní sestra agentury domácí péče provádí v domácím prostředí. Kontakty na agenturu může doporučit lékař, případně se můžete podívat do adresáře na našem webu. Tato péče je hrazena ze zdravotního pojištění.

Pokud by lékař vyhodnotil pánovu prognózu jako nepříznivou, můžete se obrátit na další typ nejen zdravotní péče, jakým je mobilní paliativní péče, tzv. domácí hospice, které se zaměřují na péči o nevyléčitelně nemocné v poslední fázi života. V týmu mívají standardně lékaře, zdravotní sestry, psychosociální pracovníky, duchovní a další. Jejích cílem je co nejvyšší kvalita života nemocného a podpora rodiny v péči tak, aby péči doma zvládla až do konce. Hospice většinou nejsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění, rodina si tedy za péči připlácí.

Kromě péče zdravotnické lze využít i pečovatelské služby, které mohou pomoci s nezdravotnickou péčí, např. pomoc s jídlem, polohováním, hygienou, úklidem, nákupy atd. Pečovatelské služby jsou také hrazeny rodinou, ceny se většinou pohybují mezi 90 a 130 Kč/hod.

Jelikož může být domácí péče i finančně náročná, je možné zažádat na úřadu práce o Příspěvek na péči.

Přeji Vám hodně sil do péče a příznivé zprávy od lékaře.

S úctou

Veronika Drnková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Veronika Drnková

Mgr. Veronika Drnková

poradenská pracovnice, psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz