Mám nárok na sirotčí důchod a výživné od otce při přerušení studia?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 2. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobry den, chtela by se zeptat. Od minuleho roku pobiram sirotci duchod po me mamince. Je mi 19let, muj otec o me nejeví zadny zajem jen mi posila male výživné. Bydlim s kamaradkou v byte. Jsem studentem stredni skoli treti rocniku ale z duvodu nechozeni do skoli z duvodu psychickych problemu me k datu 6.2.2014. Moje tridni ucitelka ukoncila stufium. Ale 1.9.2014 nastupují zpet na stredni skolu zpet pro dokonceni skoli. Vzhledem k me situaci pobiram jen sirotci duchod a mele vyzivne otce, jiny prijem nemam a brigu tak tez ne. Pro to vzhled k me situaci bych potrebovala poradit zda mam narok na sirotci duchod a vyzivne od otce i prez dobu znovu nastoupeni na stredni skolu. Bohuzel se ale nemam kam vratit a nemam cloveka ktery by se o me postaral. Dekuji za odpověď. Hezky vecer Betlachova

Betlachova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Ptáte se na možnosti sirotčího důchodu a výživného v současné situaci. Je Vám 19 let, do 6. 2. 2014 jste byla studentkou a pobírala sirotčí důchod po mamince. Od otce jste doposud dostávala malé výživné. Dne 6. 2. 2014 Vám bylo studium ukončeno, jelikož jste měla psychické problémy. Znovu nastoupíte do školy 1. 9.

Dobrý den, paní Betlachová,

začnu obecně:

Sirotčí důchod náleží nezaopatřenému dítěti. Za nezaopatřené dítě pokládá zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění (§20, odst. 3) dítě do skončení povinné školní docházky, a poté nejdéle do 26. roku věku, jestliže

  • se soustavně připravuje na budoucí povolání (neboli studuje)

  • nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo

  • z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.

Nyní konkrétněji:

Z toho, co píšete, dovozuji, že psychické obtíže nebyly potvrzeny odborníkem.

Skutečnost, že jste ukončila studium, bylo potřeba nahlásit do osmi dnů (od jeho faktického ukončení). Pokud se tak nestalo, nejprve bez dalšího prodlení oznamte ukončení studia na Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), podle místa Vašeho trvalého bydliště. Předejdete tak situaci, že by Vám OSSZ vyplatila či dále vyplácela sirotčí důchod v době, kdy už Vám podle zákona nenáleží, a pak by požadovala jeho vrácení. Je možné, že ukončení studia nahlásí či již nahlásila škola, není to však jisté.

V dalším kroku bych doporučila registrovat se na Úřadu práce (ÚP). Po dobu evidence na ÚP, než najdete případné jiné řešení nastalé situaci, za Vás úřad odvádí zdravotní a sociální pojištění.

Zda jsou Vaše psychické obtíže reálnou překážkou ve studiu či v práci, tj. “nemůžete se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz,” nebo “z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu nejste schopna vykonávat soustavnou výdělečnou činnost” (vizte výše zákonnou definici nezaopatřeného dítěte), musí konstatovat odborník. Psycholog, v tomto případě nejlépe klinický psycholog, posoudí Váš stav a jeho dopady a může s Vámi existující obtíže dále řešit. Doporučuji ho co nejdříve vyhledat, a to nejen kvůli případnému nároku na sirotčí důchod, ale také kvůli sobě — svému zdraví a psychické pohodě. Pokud by psycholog či jiný odborník (psychiatr, neurolog) potvrdil, že Vám Vaše současná kondice nedovoluje studovat/pracovat, můžete opět nárokovat sirotčí důchod. V případě, že by psychické obtíže odborník neshledal natolik závažnými, nezbude Vám zřejmě než najít si práci. S hledáním Vám může pomoci Úřad práce, pokud na něm budete registrována. Návštěva psychologa může být v každém případě dobrým prvním krokem k tomu, abyste co nejlépe zvládla nelehkou životní situaci.

V souvislosti s výživným, které Vám vyplácí otec, doporučuji obrátit se na některou z občanských poraden.

S přáním všeho dobrého,

Juliána Bindásová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Juliána Bindásová

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz