Mám nárok na podporu po smrti manžela? Měl příspěvek na péči a III. stupeň invalidního důchodu.

Odpověď na dotaz ze dne 5. 8. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobry den,chci se zeptat.Zemrel mi manzel byl v invalidnim duchodu3.stupen.Pobirala jsem na nej peci byla jsem s nim doma.Mam 16syna,manzel zemrel.chci se zeptat zda mam narok na podporu po peci,nebot urady mi pouze priznali,pridavky1000kc,a co se tyce bydleni zatim nic ani zivobyti.nevim jak dal vdovsky duchod jsem vyridila.ted nemamse synem penize.uspory jsem dala za pohreb a od statu nemame narok.praci honem nesezenu kdyz jsem se starala o muze.asi musime odejit z bytu,nevim co dal.dekuji za odpived.zdenka

zdenka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážená paní Zdeňko,

obracíte na nás v situaci po úmrtí manžela, kdy jste se se synem ocitli ve finanční nouzi.

Nejprve mi, prosím, dovolte vyjádřit upřímnou soustrast s úmrtím Vašeho manžela. Je náročné, že jste v těchto dnech nucena řešit i nepříznivou finanční situaci, která ohrožuje Vaše současné bydlení.

Velice si vážím toho, že v sobě přesto nacházíte síly a hledáte způsoby, jak svou situaci zlepšit. Podařilo se Vám vyřídit přídavek na dítě a vdovský důchod. Byla jste v kontaktu s úřady ohledně dávek na bydlení a na živobytí. Pokusím se Vám přiblížit další možnosti, o kterých lze uvažovat pro zlepšení finanční situace. U několika dalších dávek je možné zvážit, zdali byste na ně měla nárok.

Co můžete zařídit na Úřadu práce?

Pokud jste to ještě neučinila, tak doporučuji, co nejdříve se zaregistrovat na pobočce Úřadu práce příslušné dle Vašeho trvalého pobytu jako uchazeč o zaměstnání. Tím si zajistíte, že za Vás stát bude hradit zdravotní pojištění (pozor na případný dluh na zdravotním pojištění – doporučuji si telefonicky ověřit současný stav u Vaší zdravotní pojišťovny) a za splnění stanovených podmínek byste případně mohla mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti. Pokud měl manžel přiznaný II. a vyšší stupeň závislosti a byla jste s ním doma, tak je možné požádat Okresní správu sociálního zabezpečení, aby Vám započítala dobu péče jako náhradní dobu pro účely důchodového pojištění. Takto uznaná náhradní doba Vám pak může posloužit i pro účely posuzování nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Dále připadají v úvahu dávky ze systému státní sociální podpory, z nichž jste již vyřídila přídavek na dítě. Doporučuji zvážit, zdali byste neměla i nárok na pohřebné a příspěvek na bydlení. O obě tyto dávky se žádá na Úřadu práce. Pohřebné je jednorázový příspěvek ve výši 5 000 Kč na náklady spojené s vypravením pohřbu mj. i rodiči nezaopatřeného dítěte. Příspěvek na bydlení přispívá ke krytí nákladů na bydlení těm, co mají nízké příjmy. Při posuzování nároku na příspěvek na bydlení se společně posuzují příjmy všech osob hlášených v bytě k trvalému pobytu a náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Zmiňujete, že dávky na bydlení Vám zatím nebyly přiznány. Nevím v jaké fázi posuzování je, nicméně doporučuji být s Úřadem práce v kontaktu a pokud nyní podmínky nesplňujete, zkusit podat žádost za pár měsíců znovu vzhledem k tomu, že rozhodují příjmy za předchozí čtvrtletí.

Dalším balíkem dávek, na které byste mohla mít nárok, jsou dávky hmotné nouze . Sem patří příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Podle toho, co píšete, předpokládám, že ohledně těch jste již byla s úřady v kontaktu.

Pro podrobnější informace se lze obrátit na Call centrum úřadu práce na tel. 844 844 803.

Co můžete vyřídit na Okresní správě sociálního zabezpečení?

Krom sociálních dávek mohou finančně pomoci i pozůstalostní důchody. Je dobře, že jste podala žádost o vdovský důchod. Vzhledem k Vaší nepříznivé finanční situaci je možné zkusit požádat o označení Vaší žádosti jako urgentní, případně se vyptat na podmínky poskytnutí zálohy. Vzhledem k tomu, že je Vašemu synovi 16 let, tak je možné žádat i o sirotčí důchod pro něj. Ohledně sirotčího důchodu lze opět komunikovat o urgenci a případných zálohách.

Více informací poskytnou v **Call centru České správy sociálního zabezpečení ** na tel. 800 050 248 nebo na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení.

Pro komplexní poradenství ve Vaší situaci se lze také obrátit na sociální odbor dané městské části, města či obce nebo na některou z občanských poraden.

Pokud byste se dostala do situace, že byste nezvládla včas zaplatit vše potřebné, tak Vás chci podpořit ve včasné komunikaci s tím, komu byste měla začít být dlužná. Včasnou komunikací a např. domluvou na splátkovém kalendáři, se dá zabránit zhoršování situace. Další možností může být zkusit oslovit své známé, jestli by někdo z nich nebyl ochoten pomoci Vám finančně s překlenutím tohoto náročného období.

Přestavuji si, že ve dnech po ztrátě manžela může být velice náročné komunikovat s úřady a obávat se o bydlení. Proto bych Vás chtěla podpořit i v tom, abyste si případně neváhala říct o oporu někomu blízkému. Může pomoci mít někoho, s kým můžete svou situaci sdílet, příp. někoho, kdo Vám vypomůže se zařizováním praktických věcí.

Držím palce, aby se Vám povedlo finanční situaci opět stabilizovat.

S úctou

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz