Mám cirhózu nezpůsobenou alkoholismem. Také mám pětileté dítě, které chci na průběh nemoci připravit. Jak probíhá smrt cirhózou?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 7. 2016 zobrazit původní dotaz

DObrý den, chtěla jsem se zeptat na průběh cirhozy, pokud není způsobena alkoholismem. Všude narážím pouze na toto stanovisko, ale já mám velmi pokročilou cirhozu, aniž bych byla alkoholik. Ve dvou letech jsem z transfuze získala žloutenku C a plus další traumata a nyní prý cirhoza pokročilá. Proto bych ráda věděla, jak probíhá, abych na to mohla připravit rodinu a i sama sebe.Mám další onemocnění, jícnové varixy, minimum destiček a bílých krvinek, o 25 cm zvětšenou slezinu a minimum trombocitů...nikdy mi nikdo neřekl skutečně, co mi je. Jen vím, že mohu vykrvácet v průběhu trombozy a že má imunita je na nule a sem infekční pro okolí, ale způsobila to transfuze, ne fetiš, ne nezávazný sex, ne alkohol...ale chovají se tak ke mě i sestry v nemocnici. Mám 5-ti leté dítě(neplánovaně, které bych ráda připravila na průběh mé nemoci). Nikdo mi zatím neřekl, jak taková smrt cirhozou probíhá. Jestli to bolí, co se děje. Všichni vědí o rakovině a jak a co, ale co já? Děkuji velmi za odpověď
bršlice

hrosinek

Vážená paní,

máte jaterní cirhózu v pokročilé fázi a nevíte, jak bude vaše nemoc probíhat dále, jak vypadá smrt na jaterní cirhózu. Máte malé dítě, které byste ráda připravila. Zároveň zřejmě cítíte odtažitost profesionálů.

Jaterní cirhóza bohužel je nejčastěji spojována s alkoholismem. Ale průběh této nemoci, ať je způsoben transfuzí přenesenou virovou žloutenkou nebo alkoholem nebo autoimunitním zánětem má velmi podobný průběh. Změněná jaterní tkáň brání volnému průtoku krve a ta pak hledá cesty jinudy. Proto dochází ke vzniku varixů (žilních městků) v jícnu. Dalším důsledkem je i vámi popisovaný snížený počet krevních destiček, což je další riziko pro velké krvácení. Často se také hromadí volná tekutina v dutině břišní. Riziko krvácení zvyšuje také nedostatečná tvorba některých důležitých látek, které vznikají v játrech.

Asi nejtypičtější scénář je hubnutí, celkové chátrání, ubývání sil. Takový nemocný prostě ulehne, více a více spí. Dramatičtější variantou je krvácení — buď z jícnových varixů nebo i z jiných míst. V případě neřešitelného krvácení by měl nemocný dostat léky, po kterých dojde k útlumu vědomí tak, aby nemocný krvácení zaspal. Někdy dojde k nahromadění odpadních zplodin, které nejsou zpracovány nemocnou jaterní tkání. Tyto zplodiny pak ovlivňují činnost mozku a takový pacient upadá do deliria — může se objevit neklid, třes, halucinace atd. Opět se podávají léky, které tyto projevy tlumí.

Rozumím vašim obavám a obdivuji vaši odvahu se připravovat na to, co může přijít. Rozhodně bych vám doporučila obrátit se na lékaře z lůžkového nebo mobilního hospice, kteří jsou speciálně vzděláni v péči o takto komplikované nemocné. Zároveň celý hospicový tým je velkou oporou pro celou rodinu.

Přeji vám hodně sil a odvahy.

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz