Mají nárok na dědictví vnukové, kteří se v minulosti vzdali dědictví po svém otci, synovi nyní zesnulé babičky?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 3. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den
Chtěl bych se poradit. V naší rodině zemřela babička, která měla tři děti. Jedno z dětí zemřelo a zbyly po něm tři synové, kteří mají dluhy a vzdali se otcova dědictví, když zemřel. Mají nárok na dědictví po zesnulé babičce? Děkuji Viliam Grell

Viliam Grell

Zemřela Vám babička, která měla tři děti. Jedno z dětí již dříve zemřelo a jeho tři děti se vzdali dědictví po jeho smrti. Ptáte se, zda mají nyní nárok na dědictví po zesnulé babičce.

Dobrý den,

pokud neexistuje žádné pořízení pro případ smrti (závěť, dědická smlouva apod.), pak dojde k dědění podle zákonné posloupnosti. V první třídě dědí manžel a přímí potomci. Za předpokladu, že manžela Vámi zmiňovaná zůstavitelka již nemá, pak by správně měly dědit její tři děti, a to rovným dílem, tj. každý třetinu. Zákon zároveň stanoví, že pokud nemůže některý z potomků dědit, pak místo něj dědí vnuci/vnučky tohoto potomka.

Na výše uvedené nemá vliv jednání vnuků vůči jejich vlastnímu otci. Ve Vámi popsané situaci zdědí a mezi sebou si i rovným dílem rozdělí tu třetinu, která by jinak připadla jejich otci. To znamená, že každý vnuk by dědil jednu devítinu.

Také je třeba upozornit, že každý dědic má sice právo dědictví odmítnout, výjimku ale mohou tvořit právě ty případy, kdy je potenciální dědic zadlužen. V tomto právu může být omezen zejména kvůli ochraně věřitelů.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz