Lékařka rozhodla o DNR a podání morphinu, pacient po 14 dnech v nemocnici zemřel. Jak to, že nás nekontaktovali?

Dobrý den, hezky jste mi odpověděla, ale u nás byla situace, kdy pacient zdravý celý život za 14 dní v nemocnici zemřel s DNR a 2 morfiovými injemcemi.Odvezla ho zpět sanita a do 8 hodin zemřel neb měl ve zprávě propouštěcí, že nic nepomůže ! Ovšem pacient byl jen a jen zesláblý neb v nemocnici z 65 kily na začátku se dostal na 53 kilo !Zdokumentováno. Nedostával žádnou výživu, jak měl předepsanou vstupem do nemocnice. Dostával rohlíky s paštikou a bez zubů (měl protézy) a ještě pacient byl přivázaný 2 dny a 2 noci za ruce (to znamená, byl bez jídla a pití). Odcházela jsem od pacienta který se mnou mluvil a měl srdce a plíce v pořádku ! Díky propouštěcí zprávě "lékařka" s ročním diplomem rozhodla DNR a morfiovky a pacient neměl NIKDY žádné bolesti ! Takhle se stal nevratný omyl ! To jsou ta samostatná rozhodnutí a my doma NIC NIC nevěděli neb nám za 14 dní pacientova pobytu nikdo nezavolal ! My je neznáme oni si myslí, že ano. Asi vše vykládali jiné rodině !!!! Dát do vyhublého těla které 14 dní nic nejedlo a nepilo................to snad každý laik pochopí. Vražda.

Shrnutí dotazu

Dobrý den, hezky jste mi odpověděla, ale u nás byla situace, kdy pacient zdravý celý život za 14 dní v nemocnici zemřel s DNR a 2 morfiovými injemcemi.Odvezla ho zpět sanita a do 8 hodin zemřel neb měl ve zprávě propouštěcí, že nic nepomůže ! Ovšem pacient byl jen a jen zesláblý neb v nemocnici z 65 kily na začátku se dostal na 53 kilo !Zdokumentováno. Nedostával žádnou výživu, jak měl předepsanou vstupem do nemocnice. Dostával rohlíky s paštikou a bez zubů (měl protézy) a ještě pacient byl přivázaný 2 dny a 2 noci za ruce (to znamená, byl bez jídla a pití). Odcházela jsem od pacienta který se mnou mluvil a měl srdce a plíce v pořádku ! Díky propouštěcí zprávě "lékařka" s ročním diplomem rozhodla DNR a morfiovky a pacient neměl NIKDY žádné bolesti ! Takhle se stal nevratný omyl ! To jsou ta samostatná rozhodnutí a my doma NIC NIC nevěděli neb nám za 14 dní pacientova pobytu nikdo nezavolal ! My je neznáme oni si myslí, že ano. Asi vše vykládali jiné rodině !!!! Dát do vyhublého těla které 14 dní nic nejedlo a nepilo................to snad každý laik pochopí. Vražda.

Odpověď na dotaz

Vážená Aleno,

z vašeho emailu na mě působí mnoho protichůdných pocitů - velký smutek ze ztráty, snaha vše, co se dělo, pochopit, a zároveň velká zloba na celou situaci. Nemohu se k tomu, co a proč se dělo, nijak vyjádřit, protože pozadí úmrtí neznám. Ale právě kvůli tomu, co a jak píšete, bych vám ráda navrhla, abyste se zkusila spojit s někým z ošetřujících lékařů a požádala je o vysvětlení toho, co a proč se dělo. Zkratku DNR (tedy nečinit pokus o oživování) užívají lékaři jen tam, kde je zřejmé, že nemoc je tak závažná, že pokus o oživování - resuscitaci - nemá naději na úspěch, nebo by sice došlo k obnově životních funkcí, ale nikoli k vyléčení základní nemoci, která zástavu způsobila, ale ani ke zlepšení pacientova stavu. Obvykle je rezervována pro pacienty, u kterých se důvodně lékaři domnívají, že jejich životní prognóza se pohybuje v řádu dnů, nejvýše několik málo týdnů.

Omlouvám se, pokud tomu ve vašem případě bylo jinak, ale ráda bych se ještě pozastavila nad vaší větou “.. my doma nic nevěděli..”. I když je to pro blízké nemocného často obtížné až bolestné, nárok na informace má jedině pacient a jedině ten může rozhodnout, zda a případně koho ještě informovat. Není povinností zdravotníků volat a informovat další blízké osoby, pokud nemocný je svéprávný a může sám za sebe rozhodovat. Zažili jsme i situaci, kdy si sám pacient výslovně nepřál informovat kohokoli dalšího - důvodem byly jeho velké obavy, že by informace o jeho závažném stavu rodinu rozrušily a vedly k depresi (tedy byla to obava o druhé).

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Provoz poradny je financován z grantů a darů

Od roku 2005 jsme odpověděli na více než 5 250 dotazů. Pomáhejte s námi.

Rozvoj a redesign portálu Umírání.cz proběhl za podpory Nadačního fondu UNIQA v Nadaci Pontis

  • Nadační fond Uniqa
  • Nadácia Pontis
Newsletter

Odebírejte novinky z organizace Cesta domů

Odebíráním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Cesta domů je nezisková organizace, která od roku 2001 poskytuje v nepřetržitém provozu odbornou multidisciplinární péči lidem na konci života.

© Cesta domů, 2026. Obsah webu je chráněn autorským právem. Bez předchozího souhlasu není možné texty, fotografie ani další obsah dále šířit či komerčně využívat.

Cesta domů, z.ú.,
Heleny Kočvarové 1,
140 00 Praha 4
  • IČO: 265 28 843
  • DIČ: CZ 26528843