LDN

Odpověď na dotaz ze dne 2. 3. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám maminku umístěnou na LDN, je tam již rok a půl, je ležící. Máme zažádáno o domov pro seniory, ale bohužel jsme stále v pořadi. Protože před nástupem do LDN měla maminka příspěvek na péči 1. stupně, nemáme šanci v jiných sociálních zařízeních pro seniory ji umístit. Je jen jediný, který nemá požadavek na tento příspěvek a tam také čekáme.
Nyní jsme dostali od sociání pracovnice pokyn, že musíme podat žádosti i v jiných zařízení pro seniory (mimo dosah našeho dojíždění ......). Chci se zeptat, zda musíme na tyto podmínky přistoupit a za jakých podmínek (existuje i paragraf?) mohou maminku z LDN pustit. Domů se vrátit není možné, protože žije sama, je ležící. Děkuji za odpověď
Marie

Marie
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Marie,

píšete, že Vaše maminka, která je již jen ležící, pobývá 1,5 roku v LDN. Je také v pořadníku žádostí o umístění v domově pro seniory, kde nemají požadavek, aby měl klient příspěvek na péči. Do jiného typu sociálního zařízení maminku umístit nemůžete, protože před nástupem do LDN pobírala příspěvek v I. stupni. Sociální pracovnice Vám dala pokyn k podání žádostí i do jiných zařízení pro seniory. Zajímá Vás, zda jste povinni na toto přistoupit, zvlášť v situaci, kdy jsou tato zařízení mimo dosah Vašich možností dojíždění. Dále se zajímáte o podmínky, za kterých je možné maminku z LDN propustit.
K Vašemu dotazu ohledně podmínek či paragrafu o propuštění pacienta z LDN jsem v Průvodci službami pro seniory  dohledala následující:

Pacient LDN může být propuštěn z péče jen tehdy, umožňuje-li to jeho zdravotní stav. V případě, že není soběstačný, může být propuštěn jedině v případě, že má zajištěnou jeho stavu odpovídající další péči. Takovou péčí mohou být pečovatelské či ošetřovatelské služby v domácnosti, péče blízkých, umístění do sociálních služeb na sociální lůžko, odlehčovací služba nebo právě domov pro seniory, který pro maminku vyjednáváte, apod.
V situaci, kdy maminka již jen leží, je důležité, abyste si předem zjistili, zda jsou ve Vámi zvoleném domově pro seniory schopni jí zajistit adekvátní péči. Zde bývá lékařská pomoc  mnohem obtížněji dosažitelná, je tedy dobré vědět, zda se umí o ležící klienty vhodně postarat.

LDN jsou zdravotnická zařízení, tedy pobývá-li v nich pobíratel příspěvku na péči déle než kalendářní měsíc, je mu jeho vyplácení zastaveno. Před umístěním v LDN byl mamince přiznán příspěvek v prvním stupni. Pokud je maminka, jak píšete, již jen ležící, nejspíš je závislá na pomoci druhé osoby více než v prvním stupni -  bylo by vhodné podat Návrh na změnu výše přiznaného příspěvku na péči. Postup je obdobný jako při podávání žádosti. Podat žádost o navýšení příspěvku můžete už nyní, ovšem sociální odbor se jí začne zabývat až poté, co doložíte, že se maminka přesunula z LDN. Jste povinni tak učinit do 8 dnů od této změny a písemně doložit ukončení maminčiny hospitalizace. Příspěvek by pak maminka mohla samozřejmě pobírat až po opuštění zdravotnického zařízení – ať už v prvním stupni, kdy by pokračovalo vyplácení, které bylo na dobu hospitalizace přerušeno, nebo později po případném navýšení ve stupni vyšším (což závisí také na konečném zdravotním posudku maminky).

Co se zařízení pro seniory, které mají v podmínkách přijetí klienta požadavek na příspěvek na péči týká, domnívám se, že zohledňují i stav, kdy je zájemce o jejich péči v řízení o tomto příspěvku či v řízení o jeho navýšení. K žádosti o příspěvek na péči nyní patří nedílně i Oznámení o poskytovateli pomoci, kde lze uvést i zařízení, které teprve bude péči poskytovat. Doporučuji Vám však si tyto informace ověřit a podrobně se na ně doptat na sociálním odboru Vaší mamince místně příslušného městského úřadu, kam jste žádost o příspěvek v minulosti podávali. Tam by Vám také mohli pomoci s vyhledáním vhodného zařízení, bude-li třeba.

Pokyn sociální pracovnice LDN, kde je nyní maminka umístěna, abyste podali žádosti i do jiných zařízení, zřejmě souvisí s možností rychlejšího přemístění maminky do jiného zařízení. Je to součást běžné praxe a jde pouze o doporučení.

Přeji Vám klid při řešení situace a výsledek ke spokojenosti Vaší i Vaší maminky

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz