Koroner nařídil pitvu doma zesnulého onkologicky nemocného, praktický lékař nebyl k zastižení. Do kdy po úmrtí se musí volat lékař k ohledání?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 11. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, za jak dlouho nejdéle po úmrtí člověka, který byl v péči domácího hospice, se musí volat lékař k ohledání zemřelého ? Stalo se nám, že jsem se nedovolala obvodnímu lékaři, volala jsem tedy na číslo 155 s prosbou o službu koronera. Ten byl v terénu a tak poslali RZP. Paní doktorka po ohledání 80ti letého vetchého stařečka, kterému byl lékařem doporučen DH a který tedy očekávaně zemřel na rakovinu v domácím prostředí, nařídila pitvu....Pokud by příbuzní nespěchali, pokud by dostali možnost počkat, až bude obvodní lékař k dispozici, nemuselo by k pitvě, která je z pohledu selského úplně zbytečná, dojít. Ačkoliv pracuji v domácím hospici od r.2014, toto se ještě nestalo. Pokud se jedná o nové nařízení, pak bychom tomu mohli možná předcházet tím, že bychom počkali na obvodního lékaře či koronera - pokud by s tím tedy rodina souhlasila a zemřelého si doma ponechala, než by lékař dorazil. Ptám se na časový úsek, který je příbuzným k dispozici po úmrtí blízkého. Předem velmi děkuji za odpověď. Martina Vrbová

Martina Vrbová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Ptáte se, za jak dlouho po úmrtí pacienta domácího hospice se musí volat lékař k ohledání. Rádi byste předcházeli riziku zbytečného nařízení pitvy ohledávajícím lékařem ZZS tím, že by se s ohledáním počkalo na registrujícího praktického lékaře, jehož dostupnost je omezená na jeho ordinační hodiny.

Dobrý den, paní Vrbová,

bohužel zákon o zdravotních službách83 — § 88 a) v tomto případě nerozlišuje, zda se jedná o úmrtí pacienta v paliativní péči. Úmrtí by se mělo nahlásit hned, tedy bezodkladně, bez uvedení možné časové prodlevy. Neznamená to však, že k ohledání musí dojít bezprostředně po nahlášení. Dle zákona nesmí dojít k omezení provozu ordinace, takže pokud úmrtí nahlásíte, můžete se s praktikem domluvit na ohledání s odstupem, například ke konci ordinační doby. Je to však skutečně tak, že pokud nemáte možnost úmrtí oznámit praktickému lékaři hned, musíte se obrátit na záchrannou službu – tedy tel. č. 155 nebo 112. Pokud je v rodině přítomen zdravotník, je s výhodou, když ZZS kontaktuje on a nahlásí, že jde o očekávané úmrtí pacienta v terminální fázi onkologického onemocnění. Ohledně nařízení pitvy je vše na rozhodnutí ohledávajícího lékaře nezávisle na tom, zda se jedná o koronera či o lékaře ZZS. Nejen lidsky, ale i dle zákona ohledávající lékař pitvu nenařizuje, pokud je příčina úmrtí z dokumentace zřejmá, ale i pokud zemřelý pacient za svého života vyslovil prokazatelný nesouhlas s provedením pitvy nebo osoba pacientovi blízká požádala o neprovedení pitvy. Když ohledávající lékař pitvu nařídí, může se rodina obrátit ještě na příslušný ústav soudního lékařství s žádostí o neprovedení pitvy.

Pokud jde o čas, který rodina po ohlášení úmrtí, případně ohledání, potřebuje na rozloučení se se zemřelým, je možno se domluvit přímo s pohřební službou telefonicky, kdy mají pro tělo zemřelého přijet tak, aby měla rodina dostatek času na vše potřebné.

Váš postup v případě, který jste uvedla, byl tedy správný a bohužel nic lepšího Vám poradit nemohu, vždy záleží na jednotlivých lidech. Pokud dostupné dokumenty a lékařské zprávy nejsou pro ohledávajícího lékaře dostatečné k ozřejmení příčiny smrti, může pitvu nařídit. Je však dobré vědět, že nejbližší rodina může o neprovedení pitvy ještě dodatečně požádat.

S pozdravem

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz