Kdo dědí a platí poplatky za byt po zemřelé pratetě? Bojím se, že její spolubydlící věci rozprodá. Mám právo tam vejít nebo ho z bytu vyhodit?

Odpověď na dotaz ze dne 17. 11. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, prateta zemřela v nemocnici, a zůstal po ní družstevní byt, jediní žijící příbuzní je její neteř, synovec a já s mojí sestrou (praneteře), nikdo se s ní nebavil, pouze já asi dva poslední roky, kdy mě kontaktovala. Pak má nevlasntiho syna, který odmítl přispět na pohřeb a spolubydlícího v jejím družstevním bytě, který taky odmítl se na pohřbu podílet. Pohřeb jsem platila já na polovinu se strejdou (synovcem od zemřelé). Vůbec netušíme, kdo by mohl dědit. Její spolubydlící je alkoholik, kterého se nemohla zbavit kradl ji peníze atd, svědky na to mám, jelikož si na to stěžovala více lidem. Mě jen zajímá, kdo by teď měl platit poplatky za byt, když on tam bydlí a vůbec netuším jestli existuje nájemní smlouva, nebo prostě tam bydlí bez smlouvy. Dále se bojím, že tam prodá věci, ale nevím jestli mám nárok do toho bytu vlézt a cokoliv vzít (např.: dokumenty, šperky...), když nevíme od koho být bude. Nebo jestli je nějaká šance ho z bytu právní cestou vyhodit než bude dědické řízení. Moc děkuji za odpovědi.

Anna Kocůrková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vaše prateta zemřela a zůstal po ní družstevní byt. Jediní žíjící příbuzní jsou její neteř, synovec a Vy s Vaší sestrou. V kontaktu jste s ní byla jen Vy a to poslední dva roky, kdy Vás kontaktovala. Mezi další blízké Vaší pratety zmiňujete jejího nevlastního syna a jejího spolubydlícího. Spolubydlící je alkoholik, který ji kradl věci. Máte obavy, aby nerozprodal věci z bytu. Ptáte se, jestli máte právo do bytu vstoupit a jak spolubydlícího s bytu vystěhovat. Zajímá Vás, kdo bude po Vaší pratetě dědit.

Dobrý den,

z informací, které v dotazu uvádíte, jsem vyrozuměla, že Vaše prateta měla jen jednoho dalšího sourozence, který zemřel dříve, než ona sama. Dětmi tohoto druhého sourozence pak jsou Vámi zmiňovaná neteř a synovec.

Pokud Vaše prateta (zůstavitelka) nesepsala závěť či jiné pořízení pro případ smrti, pak dojde k dědění dle zákonné dědické posloupnosti. Jestliže podle dědických tříd neexistují potomci zůstavitelky, manžel ani rodiče zůstavitelky, dostaneme se až ke třetí dědické třídě. V takovém případě dědí sourozenci zůstavitelky a dále osoby, které žily se zůstavitelkou nejméně po dobu jednoho roku před její smrtí ve společné domácnosti a které z tohoto důvodu pečovaly o společnou domácnost nebo byly odkázány výživou na zůstavitelku. Všechny osoby budou dědit rovným dílem. Pokud nemohou dědit sourozenci – např. proto, že zemřeli dřív, než sama zůstavitelka.

Jestliže měla tedy zůstavitelka sourozence, dědil by on. Protože ale dědit nemůže (zemřel), jeho podíl přejde na potomky, tedy na žijící neteř a synovce. Ti si pozůstalost rozdělí rovným dílem. Záměrně jsem neuvedla nic k oné osobě žijící ve společné domácnosti. Pokud současný spolubydlící není osobou v tom smyslu, v jakém je dědic zákonem vymezen, informujte o tom notáře vyřizujícího dědické řízení.

Jestliže máte obavy, že si spolubydlící přisvojí/odcizí některé z věcí, které měla zůstavitelka v bytě, aniž by bylo dědické řízení platně ukončeno, co nejdříve tuto skutečnost sdělte notáři v dědickém řízení a navrhněte vytvoření soupisu pozůstalosti. S notářem se můžete také dohodnout na předání klíčů, vyklizení či zapečetění bytu.

Část poplatků za byt, které měla hradit Vaše prateta by se teoreticky měla dále platit z jejího majetku. Obecně by se o to měli starat dědicové, protože se předpokládá, že zbylý majetek zdědí právě oni. Pokud nevíte, jestli existuje nájemní smlouva a jakým způsobem byl nájem placen, pokuste se domluvit s vlastníkem nemovitosti. Ujasnění si plateb a poměrů bude i v jeho zájmu.

Pro více konkrétní řešení situace doporučuji obrátit se na advokáta a další postup konzultovat s ním.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz