Kamarádovi odoperovali část glioblastomu, podstupuje chemoradioterapii. Může se vyléčit a brát k ní vitamín C?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 8. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, můj blízký kamarád (45 let) má v červenci 2017 diagnostikovaný zhoubný nádor mozku, typ glioblastom, je po operaci, nádor se nepodařilo vyoperovat celý, zahájil radioterapii (denně pondělí až pátek) a dále užívá chemoterapii per os Temozolomide Glenmark 160 mg ( denně pondělí až neděle) . Obvodní lékař mu doporučil jako podpůrnou léčbu intravenózní podávání Vitamínu C, přípravek Vitamín C-Injektopas 7,5 g , 2 x týdně 30 g.
V přebalovém létaku Vitamínu C je informace : Při chemoterapii by použití vysokých dávek vitamínu C mělo probíhat s časovou prodlevou ( podle poločasu rozpadu chemoterapeutika 1 až 3 dny ), jelikož chybí klinické údaje o možné interakci.Obvodní lékař říká, že to nevadí. Onkolog s Vitamínem C nemá zkušenost a je mu to jedno, zda Vitamín C bude brát nebo ne.
Chtěl bych se zeptat, zda by nebylo lepší pro mého kamaráda, aby Vitamín C nyní neužíval, když není možné udělat mimimální časovou prodlevu 24 hodin mezi TMZ a Vitamínem C, aby Vitamín C neoslaboval účinky chemoterapeutika, když chybí klinické údaje o interakci.
A moje druhá otázka směřuje k prognóze mého kamaráda, dá se procentuálně vyjádřit, zda se může uzdravit s tímto typem nádoru. Děkuji za odpověď. Zdraví Patrik Slezák.

Patrik Slezák

Vašemu kamarádovi lékaři diagnostikovali zhoubný nádor mozku, je po operaci a nyní probíhá chemoradioterapie. Vy se ptáte na kombinaci této léčby s vysokodávkovaným vitamínem C a na prognózu onemocnění.

Vážený pane Slezáku,

nejsem onkolog a nemám zkušenost právě s touto kombinací léčebných postupů (Temozolomid + ozařování + vitamín C), ale zatímco u standardní onkologické léčby (chemoradioterapie) je prokázána účinnost na zpomalení progrese glioblastomu, u podávání vitamínu C tomu tak není a nelze od ní očekávat žádné zázraky. Asi bych v tuto chvíli opravdu doporučila držet se terapie předepsané onkologem a nekombinovat ji s dalšími preparáty, jak kvůli riziku nežádoucí interakce, tak i kvůli další zátěži pro nemocného (transporty, čekání, kanylace..).

Co se týče celkové prognózy onemocnění, ta je bohužel velmi nepříznivá. V případě, že nebylo možné nádor kompletně chirurgicky odstranit, uvedené léčebné možnosti (ozařování + Temozolomid), které jsou skutečně tím nejúčinnějším, co mohou onkologové v léčbě glioblastomu nyní nabídnout, nemají bohužel velkou šanci Vašeho kamaráda vyléčit. Většinou se podaří pouze získat nějaký čas navíc, dosáhnout přechodného ústupu nádoru a tím i zmírnění klinických obtíží pacienta, ale glioblastom v naprosté většině případů opět recidivuje, přestává na podávanou léčbu reagovat a 90% pacientů s glioblastomem zemře do 5 let od stanovení diagnózy.

Je mi moc líto, že Vám nemohu dát příznivější zprávy, ale realita je bohužel takhle drsná. Je dobře, že se ptáte a že budete v obraze, myslím, že Váš kamarád a jeho rodina budou potřebovat velkou pomoc a podporu okolí, aby zvládli vše, co je čeká.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz