Kam umístit nemocného s apalickým syndromem ?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 6. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,mám prosbu ohledně pěče o moji maminku.
Již třetím měsícem je hospitalizována na jednotce intenzivní péče,kam byla přijata po uraze s následnou ischemii mozku,v současné době s dg.apalický syndrom bez známek zlepšení.Vzhledem k nutnosti zavedené tracheostomické kanyly je velmi velký problém přeložit maminku na jednotku následné péče.Proto se chci zeptat,jetli existuje nějaká apalická jednotka,kam by mohla být maminka na další čas umístěna. Jestli ano,tak jaké musí být splněny podmínky pro přijetí a zda se nějaká taková jednotka nachazí v jihočeském kraji, jsme z Jindřichova Hradce.Děkuji za odpověď.Tesařová

Tesařová

Maminka byla přijata po úraze s následnou ischemií mozku, v současné době má diagnostikován apalický syndrom bez známek zlepšení.

Vážená paní Tesařová,

Vámi popisovaná situace svědčí o závažném postižení mozku Vaší maminky a prognóza další vývoje je velmi nepříznivá. Tento stav lze označit jako persistující apalický syndrom. Maminka potřebuje především kvalitní ošetřovatelskou péči s prvky bazální stimulace. Péče o tracheostomickou kanylu není takový problém a v podstatě každé zařízení následné péče by ji mělo bez větších obtíží zvládnout. Chápu ovšem, že ne každé je ochotné se takové péče ujmout.

Hledáte tedy zařízení ošetřovatelské péče, ideálně LDN, kde jsou schopni nabídnout Vám (rodině) denní kontakt s maminkou, kvalitní ošetřování tracheostomické kanyly, kůže, výživu sondou do žaludku (definovanou enterální stravu, například Nutrison), fyzioterapeutický dohled a snahu maminku stimulovat k aktivitě. Zařízení, kde (pokud v následujících měsících maminka přestane tolerovat stravu a tekutiny, případně bude mít multiorgánové selhávání a stav se bude zhoršovat) budou schopni se o ni důstojně postarat a poskytnout jí paliativní péči. V případě stabilizace stavu pak budou schopni hledat řešení v dlouhodobějším ošetřovatelském režimu, charakteru DIOP — dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče. Zlepšování stavu maminky bohužel z toho, co uvádíte, předpokládám spíše nereálné.

Věřím, že současná situace je pro Vás velmi náročná, bolestivá a budoucnost nevidíte možná s nadějí. Pravdou nicméně je, že vždy je možné udělat pro maminku hodně, aby mohla klidně a bez výraznějších obtíží žít své dny v důstojné péči Vás a zdravotníků. Pokud se o to snažíte zasadit, děláte vše, co je možné.

V úctě a s pozdravem

Ladislav Kabelka

Dotaz zodpovídá

MUDr. Ladislav Kabelka, PhD.

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz