Jsem těhotná a měsíc pobírám peněžitou pomoc v mateřství, letos mi zemřel otec a od září chci začít studovat, budu mít nárok na sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 22. července 2015 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na otázku ohledně sirotčího důchodu. Jsem těhotná je mi 24 let a od ledna 2015 jsem byla na neschopence, od července 2015 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, smlouvu v práci mám na dobu neurčitou, tak jsem vlastně pořád zaměstnaná. TP mám srpen 2015. Moje otázka zní, když bych od září nastoupila na školu vznikl by mi nárok na sirotčí důchod? A pokud ano, vznikl by s touto skutečností mamce nárok na Vdovský důchod? Tatínek zemřel loni v květnu, dávka jí tuďiž letos v květnu skončila a splňovala by dobu dvou let pro obnovení. Předem děkuji za odpověď v této složité otázce. Palíšková
Jana Palíšková
Píšete, že Vám je 24 let, jste těhotná a od července pobíráte peněžitou pomoc v mateřství. V srpnu máte termín porodu. Ptáte se, zda Vám vznikne nárok na sirotčí důchod, jelikož v květnu loňského roku zemřel Váš tatínek, pokud začnete od září studovat. Dále se ptáte, jestli vznikne díky tomu, že půjdete studovat, nárok na vdovský důchod Vaší matce.

Vážená paní Palíšková,

domnívám se, že Vám nárok na sirotčí důchod nevznikne, jelikož je to už přes rok, kdy Váš tatínek zemřel, a v tu dobu jste nebyla nezaopatřeným dítětem. Navíc budete při studiu nejspíš pobírat příspěvek v rodičovství, což znamená, že status nezaopatřeného dítěte nezískáte.

Pokud byste se přeci jen znovu stala nezaopatřeným dítětem, Vaše matka by mohla o obnovení nároku na vdovský důchod zažádat, pokud by o Vás pečovala.

Bohužel nemám k Vaší situaci dostatečné informace. Doporučila bych Vám obrátit se na Call centrum České správy sociálního zabezpečení, kde by Vám po sdělení rodného čísla měli přesně říct, zda a za jakých podmínek máte na sirotčí důchod nárok.

S přáním pěkných dní
Anežka Moravcová