Jsem onkologicky nemocná.Chci to rodině ulehčit a hledám možnosti péče o sebe, abych mohla zůstat doma a přitom rodinu nezatížila. Můžete mi pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 5. 2006 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
jsem v situaci, kdy se u mne rozbíhají různá vyšetření a bohužel, psychicky tuto situaci nezvládám a užívám Neurol. Je mi 54 let, v levém plicním nadlkíčku se objevila kulovitá uzlina 10-11 mm. Díky internetu vím přesně, co to znamená. U mojí maminky tímto způsobem před 8 lety vše začalo ( karcinom neznámého původu ) a do 7 měsíců zemřela. V té době jsem se snažila ze všech sil jí pomoci, ale nemohla jsem s ní z finančních důvodů ( obě děti studovali VŠ) zůstat doma a starat se o ní. Důsledek byl, že zemřela v nedůstojném prostředí zařízení LDN. Jsem si plně vědoma, jak takováhle situace působí na rodinné příslušníky. Moc ráda bych jim nadcházející období usnadnila, ale nějak v mém současném psychickém stavu se nejsem schopna zorientovat. Jsem z Prahy, vdaná, dvě děti. Syn,právník pracující přes týden mimo Prahu, prostě i kdyby chtěl, tak by situaci nemohl zvládnout. Manžel se snaží pudově vše bagatelizovat a na jakoukoliv mojí snahu se dopředu domluvit co dál,se odmítá na toto téma bavit. Největší problém, a zřejmě i důvod proč situaci nezvládám, je 28 letá dcerka. Máme spolu neskutečně krásný vztah. Za necelý měsíc očekává po dlouhé době trápení s problémem oplodnění,narození prvních vnoučátek, dvojčátek - holčiček. Tolik jsme se spolu těšili, plánovali, jak jí budu pomáhat a teď mám strašné výčitky, protože jí mým stavem ubližuji a vím, že to pro ní bude obrovský psychický nápor. Kdyby nebylo této situace s narozením holčiček, tak by se ode mne nehnula a udělala by pro mne i nemožné. Chtěla bych jí to a všem okolo co nejvíc ulehčit, ale nevím jak. Mám myslím oprávněné obavy, že manžel situaci nezvládne a ráda bych vše, dokud jsem ještě schopná, zařídila. Můžete mi poradit? Kam se můžu obrátit a dopředu zajistit sjednání domácí ošetřovatelky? Existuje vůbec něco takového, abych mohla zůstat doma a rodina měla pocit, že se o mne někdo stará? Nechci aby to znělo špatně, ale napadla mne i varianta rychlého řešení. Byl by to pro ně asi šok, ale na druhou stranu by jsme se nikdo dlouho netrápil. Omlouvám se, jestli jsem směrovala svůj dotaz na nesprávnou osobu a děkuji za pomoc.
Hanka

Hanka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážená paní Hanko,

podle mne svoji situaci zvládáte, a dobře. (Že berete psychofarmaka, není ještě projev selhání.) Jste si vědoma, co se blíží a po zkušenosti se svojí maminkou se snažíte zařídit věci jinak, totiž důstojně. Také pro své blízké. Zdá se mi, že na ně dokonce myslíte víc než na sebe. Výhodou je, že zjišťujete, co pro Vás znamenají. Zde Vás chci podpořit, abyste k sobě i za této situace nechala přijít radost z narození vnoučat. Za nevýhodu toho, že se zaměřujete na ostatní, považuji příliš velký důraz na jejich (prý omezené) možnosti. Možná je ze strachu, že situaci nezvládnou, podceňujete. Jak si poradí, je přece především jejich věc. Neřešte to za ně. Naopak, doporučoval bych Vám, abyste je v určité míře zapojila a pro to, co Vás čeká, hledali řešení společně. Svého syna můžete požádat o praktickou pomoc v zajištění domácí péče, Váš manžel zase může převzít některé Vaše povinnosti. A dcera Vám pomůže už jen tím, že budete v kontaktu s ní i vnoučaty.  

Pokud jde o konkrétní informace o domácím ošetřování, podá Vám je kolegyně.

Za sebe chci ještě ocenit, že si přiznáváte právo strávit čas, který Vám zbývá, tam, kde máte své místo — v rodině.

Přeji Vám méně předsudků, hodně sil a malých radostí

Martin Jára

Vážená paní Hanko,

k odpovědi psychologa připojuji pro Vás a Vaši rodinu praktické informace, jak zajistit co nejlépe domácí péči:

jednak máte možnost požádat o domácí zdravotní a ošetřovatelskou péči (jinak též agentury home care), kterou poskytují zdravotní sestry (jedná se o základní zdravotní úkony jako je aplikace injekcí, převazy, odběry atd.). Tuto péči předepisuje ošetřující či praktický lékař (tj. její délku i rozsah – max. 3x1 hodina denně) a v zásadě je hrazena zdravotními pojišťovnami. Zařízení, která poskytují takovou péči, jsou státní, soukromá či církevní, praktický lékař by měl mít k dispozici kontakty. Zařízení poskytující domácí péči v Praze si můžete najít v adresáři agentur domácí péče  na internetových stranách hospicového občanského sdružení Cesta domů. 

V tom stejném adresáři si také můžete zobrazit seznam pečovatelských služeb a [asistenčních služeb v Praze]. O služby pečovatelských agentur se žádá přímo,  ceny se pohybují kolem 150 Kč/hod — jsou velmi individuální,  proto doporučuji zjistit si podrobnosti předem.

Domácí hospicovou péči poskytuje v Praze Domácí hospic Cesta domů, ale jednou z podmínek pro přijetí do péče je zajištění 24 hodinové přítomnosti pečující osoby.

Paní Hanko, je dobře, že se snažíte předem se o všech možnostech informovat. Chci Vám ale na závěr tohoto přehledu domácí péče říci, že přes všechny tyto možnosti, které lze i různě kombinovat a doplňovat, je pro péči doma spolupráce rodiny velmi důležitá. Různé agentury a zdravotní sestry Vám mohou pomoci, ale rodinu zcela zastoupit nemohou. I proto Vám doporučuji, abyste Vašeho manžela a děti (i budoucí vnoučata) předem z péče o Vás nevyřazovala, ale dovolila jim postarat se o Vás tak, jak budou nejlépe umět.

Věřím, že to společně zvládnete

Jindřiška Prokopová

 

Dotaz zodpovídá

PhDr. Martin Jára

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz