Je povinností lékaře uměle vyživovat pacienta, který to odmítá?

Odpověď na dotaz ze dne 25. 3. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na váš názor.Když umírající odmítá potravu,(byl mu diagnostikován nádor jícnu,který uzavřel průchod).Je povinností lékaře zavést sondu s výživou,i když tuto pacient odmítá?Jedná se o mou babičku,o kterou se staráme 17 let.Je po těžké mrtvici,kdy po krvácení do mozku zcela ochrnula na levou část těla.Sondu si vytahuje a chce umřít doma.Lékaři ji sondu opětně aplikují,je to nutné?Je to součástí kodexu lékaře?Děkuji za odpověď.

Radka

Ptáte se, zda je povinností lékaře uměle vyživovat pacienta, který toto odmítá.

Milá Radko,

děkujeme Vám za Váš dotaz a důvěru.

Lékař není vázán žádným kodexem, po ukončení studia skládá tzv. Hippokratovu přísahu, ve které se mimo jiné praví: „Lékařské úkony budu konat v zájmu a ve prospěch nemocného, dle svých schopností a svého úsudku. Vystříhám se všeho, co by bylo ke škodě a co by nebylo správné.“

Někdy je ale velmi složité jednoznačně určit, které úkony jsou v zájmu a prospěchu nemocného a které nikoliv. Ptáte se konkrétně na Vaši babičku, která je  těžce nemocná a výživu sondou odmítá.

Principy paliativní péče, medicínského boru, který se zabývá právě péčí o nevyléčitelně nemocné a umírající, se k umělé výživě v terminálním stádiu (tedy posledním stadiu nemoci před smrtí) staví velmi zdrženlivě. Víte, pro lékaře je ale někdy obtížné rozhodnout, zda je nemoc již natolik pokročilá a spěje ke konci, nebo jde jen o přechodné zhoršení. K tomu je důležité znát podrobně zdravotní stav nemocného, ale také jeho přání a potřeby! Proto by bylo dobré, abyste společně s Vaší babičkou a jejím ošetřujícím lékařem pravdivě a šetrně probrali možnosti a perspektivy další péče.

Také je důležité vyloučit, že odmítání potravy, tedy to, že babička nechce jíst, není  způsobené bolestí při polykání nebo i jiným strádáním v oblasti duševní např. depresí (která je u těžce nemocných velmi častá), vyčerpáním. Tyto příčiny by bylo možné vhodnými prostředky tlumit či léčit a výrazně tak babičce ulehčit zbývající čas. K tomu je ovšem nutné pečlivé vyšetření a rozhovor s nemocným, popřípadě i konzultace psychologa.

Chápu ale, že někdy je komunikace s ošetřujícím personálem obtížná, přesto se ještě pokuste domluvit a žádejte vysvětlení celé situace, proč je nutné sondu zavádět, zda to zlepší kvalitu života babičky. Důležité je, brát ohled na celkový stav a aby babička netrpěla bolestí nebo jinými komplikacemi nemoci (zvracení, nevolnost aj.).

Píšete také, že Vaše babička chce umřít doma. V tom ji samozřejmě nikdo bránit nemůže, pokud máte možnost o ni doma pečovat. Předtím, než byste se ale rozhodli si ji vzít domů, je nutné vše dobře připravit a promyslet! Péče o těžce nemocné a umírající je fyzicky i psychicky velmi náročná, ale to si určitě dovedete představit, píšete, že jste se o babičku 17 let starali. Většinou je nutná podpora celé rodiny a ještě lépe pomoc specializovaných agentur domácí péče, nezbytná je i dobrá spolupráce s praktickým lékařem. Pokud jste z Prahy, můžete se obrátit i na Domácí hospic Cesta domů případně  na webové stránky na tomto portálu, kde najdete mnoho užitečných informací pro pečující: Poslední týdny a dny

Pokud ale pro Vás není možné o babičku doma pečovat, můžete také zkusit podat žádost do některého z hospiců. Zde najdete jejich seznam: Adresář. Hospic je zdravotnické zařízení, které je přímo uzpůsobeno a připraveno (prostorem, vybavením, personálem) na péči o těžce nemocné a umírající. Smyslem hospice je kvalitní zdravotní péče a důstojné doprovázení  nemocného i jeho rodiny v posledních chvílích života.

Přeji Vám i Vaší babičce dostatek pochopení a laskavé péče na nelehké cestě.

S úctou a pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz