Je nemoc kostní dřeně dědičná?

Odpověď na dotaz ze dne 14. 11. 2007 zobrazit původní dotaz

Dobry den, prosim o Vasi odbornou pomoc, moje maminka (55 let) se jiz 3,5 roku leci s trombocytemii, letos v lete byla na vysetreni kostni drene, zde je zprava z vysetreni: D473 Esencial./hemor trombocytemie v trepanobiopsii obraz kompatibilni s lecenou ET, bez vyrazne fibrotizace….. moc teto zprave nerozumim, mohli byste mi prosim podat nejake laicke vysvetleni? Slovo fibrotizace znamena metastaze? Omlouvam se, ale moc rada bych vedela, co vlastne mamince je, jaka jsou stadia, zda tato nemoc muze vazne ohrozit jeji zdravi a zda je naopak mozne vyleceni ci stabilizace. Momentalne maminka uziva Anopyrin na redeni krve, z krve zjistili hodnotu trombocytu 580. Jeste asi dulezita informace, babicka (maminky maminka) pred 7 lety zemrela na leukemii….. Dle informace z internetu jsem si zjistila, ze je to take forma nemoci kostni drene, maminka ma vsak jiny druh, verim, ze tento druh neni smrtelny. Je pravdepodobne, ze ja nebo sestra budeme take trpet nejakou formou nemoci kostni drene?
Dekuji moc predem za Vase vysvetleni.

Dcera Jana

Maminka (55 let) se léčí s trombocytemii, letos v létě byla na vyšetření kostní dřene. Můžete mi laicky vystvětlit výsledky vyšetření? Je pravděpodobné, že já nebo sestra budeme také trpět nějakou formou nemoci kostní dřeně?

Vážená paní Jano,

esenciální trombocytémie je onemocnění kostní dřeně, při kterém se ve dřeni nadměrně množí krevní destičky (trombocyty). To má za následek, že má krev zvýšený sklon k tvorbě sraženin. Proto Vaše matka musí užívat léky na ředění krve (Anopyrin). Během onemocnění může dojít k tzv. fibrotizaci (vazivovatění) dřeně, tedy náhradě krvetvorné kostní dřeně vazivem. Dřeň potom není schopná vyrábět potřebné množství krvinek (bílých, červených i krevních destiček). Je velmi oslabená imunita a tento stav pacienta ohrožuje na životě. Tolik obecně o povaze onemocnění.

Velice Vám doporučuji, abyste Vy i Vaše matka všechny otázky, které kladete ve svém dotazu, detailně prohovořily s jejím ošetřujícím lékařem — hematologem. Požádejte ho o schůzku, na které byste všechny tyto věci mohli společně podrobně probrat. Je také dobré předem si své otázky a nejistoty napsat na papír, abyste při rozhovoru měli nějakou osnovu a nezapomněli na něco důležitého.

S přáním všeho dobrého

Regina Slámová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Regina Slámová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz