Je možné zvrátit vigilní koma?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 5. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Ráda bych se informovala o diagnoze vigilní koma. Za těch 5 let co mám bratra v péči, už zhruba vím co to vlastně je, přesto mě zajímá, zda je možné tento stav nějak zvrátit. Krom péče, bazální stimulace apod. existuje ještě něco čím podpořit léčbu? Lze obnovit, podpořit růst neuronů v mozku?Bratr vypadá nesmírně dobře, někdy i pláče-tečou mu slzy a vzlyká...někdy když se mu něco nelíbí i vydává zvuky-křik, mručení. Má tracheostomii a peg do žaludku. Bereme ho i ven na invalidním křesle, nemá proleženiny, někdy se usmívá, pokud necítí "pohodu" kašle, dokud mu například nezměníme polohu apod. Když se někdy stane, při vylévání bažanta, že začne močit a křiknu "nesmíš" ..přestane. Nicméně při opakovaných prosbách, aby stiskl prst, zamrkal, vyplázl jazyk...tak neudělá nic. Reaguje na hluk, někdy i otočí hlavu, lekne se. Však víte, co člověk chce slyšet...že třeba jednou..za 2, za 3 za 5 let se stav změní k lepšímu, že je naděje...ale je mi jasné, že to od vás asi neuslyším..nicméně, několik případů se čas od času objeví v TV i na internetu...zázračné probuzení z komatu i po mnoha letech...co vy na to? A můžete mi k tomu prosím něco více napsat? Děkuji, Jarmila Benešová

Jarmila

Zajímate se o možnosti, jakými by bylo možné zvrátit, resp. podpořit léčbu vigilního komatu.

Dobrý den, paní Benešová,

chtěl bych Vám nejdříve vyjádřit svoji úctu k péči, kterou se snažíte poskytovat. Je obtížná a nedoceněná. Je ale myslím velmi dobře, že jsou na světě lidé jako Vy.

Váš bratr dle popisu v e-mailu je v tzv. vigilním kómatu, teoreticky se ale může jednat také o tzv. lock-in syndrom (uzamčený ve vlastním těle).

Bohužel není v současné době (a nevím, zda někdy bude) možné přesně vyšetřit a definovat jeho možnosti týkající se kontaktu s okolím, prognózy do budoucna, stanovit individuálně optimální postup. Medicína není “opravna”; zvláště u pacientů, jako je Váš bratr, je to nejvíc poznat.

Myslím, že to, co činíte, je krásně vedená a hlavně dobře vedená péče. Důkazem je i prožívání Vašeho bratra a dlouhá doba, kterou s nemocí žije. Metody typu transplantace kmenových buněk nejsou moje “parketa”, ale i tak jsem velmi skeptický v jejich užití. Myslím, že každodenní péče, snaha o pasivní rehabilitaci končetin, vysazování, podněty verbální i neverbální, to vše udělá mnohem více.

Přeji Vám dostatek sil a trochu štěstí, především však musím říci, že lidí jako Vy si velmi vážím.

V úctě

Ladislav Kabelka

Dotaz zodpovídá

MUDr. Ladislav Kabelka, PhD.

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz