Je možné zažádat o sirotčí důchod zpětně?

Odpověď na dotaz ze dne 2. 7. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
potřebovala bych poradit
Před 10ti lety mi umřela matka, tehdy mi bylo 15let, studentka, nepobírala jsem žádný sirotčí důchod. Nyní jsem se o tuto věc začla zajímat.
Měla bych nárok na zpětné peníze, kde se taková věc vyřizuje?
Děkuji.

Soňa

Soňa
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že když Vám bylo 15 let, umřela Vám maminka. Tou dobou jste studovala a dosud jste nepobírala sirotčí důchod. Ptáte se, zda je možné zažádat o jeho zpětné vyplacení a kde je tak možno učinit.

Dobrý den Soňo,

v prvním roce osiření je sirotčí důchod vyplácen ze zákona, čili “automaticky”. V dalším roce je o něj již potřebné žádat. Jelikož jste v době maminčina úmrtí byla nezletilá, je možné, že jste v prvním roce sirotčí důchod pobírala, pouze o tom nevíte, protože ho dostával Váš tatínek nebo jiný zákonný zástupce. 

Zákonný nárok na sirotčí důchod nevzniká pouze v případě, pokud maminka nesplnila podmínku tzv. potřebné doby pojištění, laicky řečeno neměla odpracovaný zákonem požadovaný počet let k tomu, abyste po jejím úmrtí měla na sirotčí důchod nárok.

Sirotčí důchod obecně náleží osiřelému nezaopatřenému dítěti. Za nezaopatřené dítě považuje zákon v první řadě dítě do skončení povinné školní docházky; po skončení povinné školní docházky považuje zákon do 18 let věku za nezaopatřené dítě, které je vedeno v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na hmotné zabezpečení; po dovršení plnoletosti je za nezaopatřené dítě považováno také dítě, které se soustavně připravuje na budoucí povolání anebo v případě, že se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání či vykonávat výdělečnou činnost z důvodu nemoci či úrazu — nejdéle však do 26 let věku. Soustavnou přípravu na budoucí povolání představuje především denní studium na vysoké škole.

Požádat o vyplacení sirotčího důchodu lze zpětně pouze do pěti let — ve Vašem případě tedy zhruba do Vašich dvaceti let. Pokud jste mezi svým dvacátým a pětadvacátým rokem studovala prezenčně vysokou školu, případně ji studovat nemohla z důvodu nemoci či úrazu a z těchže důvodů nemohla vykonávat soustavnou výdělečnou činnosti, pak byste podle zákona měla na sirotčí důchod podle zákona nárok.

Neznám blíže Vaši situaci, tudíž po konzultaci s Českou správou sociálního zabezpečení navrhuji následovné: zajděte na Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) v místě Vašeho trvalého bydliště s občanským průkazem a úmrtným listem maminky a zažádejte o zpětné vyplacení sirotčího důchodu. (Vaši místně příslušnou OSSZ najdete zde: http://www.cssz.cz/cz/kontakty/krajska-a-okresni-pracoviste/). Bude-li Vaše žádost zamítnuta, můžete požádat o tzv. odstranění tvrdosti zákona – například z důvodu, že jste v době po osiření (která již nespadá do možnosti požádat o zpětné vyplácení sirotčího důchodu) byla nezletilá a neznala jste své možnosti o sirotčí důchod zažádat.

S pozdravem a přáním všeho dobrého,

Juliána Bindásová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Juliána Bindásová

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz