Je možné vysvětlit některé medicínské termíny týkající se mojí maminky nemocné rakovinou?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 8. 2006 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
předem bych chtěla moc poděkovat Vám paní doktorko J.Michlová za odpověď,sice jsem u jejího čtení ukápla pár slz, ale moc mi pomohla.Proto se na Vás dovoluji obrátit znovu.Trochu Vám připomenu svůj dodat psala jsem ho 14.6. a týkal se mojí maminky(55), která má rakovinu.Potřebovala zda by jste mi mohla vysvětlit pár lékařských termínů, protože to co jsem vyčetla a pak se snažila si to přeložit z internetu , tak mi to nedává moc smysl.
Předem moc děkuji :
na choexplpativní laparotomie trankersostomie / asites,teta rosev na peritoneu přední stěny břišní / paliativně snesen objemný tumorosní meta proces v leve mopograstriu, který zaujímá tenké kličky, stigma prorůstal na peritoneu přední stěny bř. / v oblasti pahýlu poševní recidivita 6cm / více četné meta. na tenkých kličkách inop. tumor lineární flexury prorostlí do retroperitonea. (doufám, že to bude srozumitelné, jak jsem si to rychle opisovala tak mi možná vypadlo nějaké písmenko). A ještě jeden dotaz bych měla, zda je tato nemoc rodová jestli je velká pravděpodobnost,že mě to také postihne.Nedávno jsem se dozvěděla, že moje prababička (vlastně babička s mamky strany) zemřela také na rakovinu ženských orgánů asi ve 46 letech. Mamka mi říkala, že prý se to snad dědí obkoleno a z toho mám ještě větší strach, protože s přítelem tak do dvou let plánujeme miminko a co kdyby to byla holčička? Jak velká pravděpodobnost je, že by mohla také onemocnět?
Mockrát Vám děkuji za odpověď

S pozdrave a přáním všeho nej... M.Suchá

PS: nezlobte se že se znovu na Vás obracím, ale mám ve Vás dosti velkou důveru a za to Vám moc děkuji, protože v této době to pro mne znamená velmi mnoho!

Monika Suchá

Milá Moniko,

chápu, že prožíváte těžké chvíle a velmi ráda bych Vám poskytla alespoň touto cestou radu a pomoc.

Nejprve první část Vašeho dotazu, tedy překlad lékařských termínů. Jde pravděpodobně o část lékařské zprávy o průběhu operace Vaší maminky, o které jste již psala v minulém dotazu. Myslím, že pokud Vám přeložím jednotlivá slova, nebude celý popis o moc srozumitelnější. Je to nejspíše text vytržený z kontextu celé lékařské zprávy, místy kvůli překlepům ne zcela srozumitelný, takže se Vám jen krátce pokusím „přeložit“ oč jde.

Explorativní laparotomie znamená zjednodušeně operativní otevření břišní dutiny, u Vaší maminky pravděpodobně za účelem zjištění rozsáhlosti nádorového procesu. Dále následuje popis rozsevu nádorového procesu, o kterém jste psala ve svém minulém dotazu a který Vám lékaři pravděpodobně vysvětlili tak, že tento rozsáhlý nádorový proces nelze beze zbytku odstranit, protože zaujímá mnoho orgánů v dutině břišní (tenké střevo, peritoneum – tedy blánu překrývající střeva a oddělující orgány od břišní stěny, atd.), dále se zde píše, že byla částečně odstraněna objemná metastáza v levém podbřišku. Více ze zprávy vyčíst nelze a i můj překlad považujte, prosím, za orientační, z několika vět nelze dělat velké závěry. 

Chápu, že Vás zajímají veškeré informace o stavu Vaší maminky, ale v tuto chvíli bych viděla jako nejpodstatnější to, jak se její zdravotní stav vyvíjí nadále a  jak se daří  držet nemoc „pod kontrolou“. Ptejte se proto lékařů, ke kterým Vaše maminka dochází, jak se nemoc vyvíjí. Ptejte se i Vaší maminky, jak se cítí a jaké má obtíže. Tyto informace budou jistě cennější a dovedou Vám lépe napovědět, jaký je zdravotní stav Vaší maminky a co hlavně potřebuje. Dále se ptáte, jak je to z dědičností tohoto onemocnění a jaké nebezpečí pro Vás a Vaše děti hrozí. Určitý podíl dědičnosti u tohoto typu nemoci se předpokládá, ale nikdo nemůže dopředu s jistotou tvrdit, že Vy nebo Vaše děti onemocní, spíše jde o to, že riziko, že Vás nebo Vaše děti toto onemocnění postihne je o něco vyšší, než v rodině, kde se toto onemocnění nevyskytuje. Chci Vás ale uklidnit, každý si od svých rodičů neseme určitou genetickou výbavu a s ní i případné riziko náchylnosti k různým onemocněním, jen ne všichni víme k jakým. Berte proto tuto skutečnost, že se takové onemocnění u Vás vyskytuje spíše jako cennou informaci a výhodu a dbejte na prevenci, žijte zdravě. Především ale o této nemoci řekněte svému gynekologovi, měl by Vás sledovat a případně i zajistit, bude-li to nutné, častější preventivní vyšetření. Také ostatní lékaři by se Vás měli ptát na onemocnění vyskytující se v rodině (tzv. rodinná anamnéza), vždy je upozorněte, že se takovéto onemocnění vyskytlo jak u Vaší matky, tak u Vaší babičky. Ale nebojte se zbytečně, zvýšené riziko vůbec neznamená, že Vy nebo Vaše děti onemocníte. Neodbývejte preventivní vyšetření a buďte optimistická. Nakonec nikdo nevíme, co nás v životě čeká a snažíme se žít s nadějí ve šťastnou budoucnost.

Přeji Vám, ať se Vám narodí krásné a zdravé děťátko a ať už jeho pohlaví bude jakékoliv, buďte spolu šťastní. Přeji Vám mnoho štěstí nyní i v budoucnu a držím palce, ať se Vám daří toto náročné období prožít klidně a překonání překážek a těžkostí je pro Vás povzbuzením do dalšího života.

S pozdravem                      
Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz