Je možné upřesnit dobu smrti?

Odpověď na dotaz ze dne 25. 2. 2014 zobrazit původní dotaz

Nedávno mi zemřel manžel.Našli jsme ho se synem ležet na sedačce a vypadal jako by spal.Měl ještě celkem normální teplotu těla,zavolali jsme zachranáře a dle pokynu začal syn resuscitovat.Když přijeli zachranáři konstatoval lékař,že už je pozdě,že jsme to dělali dobře,ale už zbytečně.Dobu úmrtí napsal na hodinu,kdy přijeli.Nemůžu se smířit s tím,že nevím v kolik zemřel,jestli bych mu pomohla,kdybychom přišli o půl nebo hodinu dříve.Mám pořád výčitky,že jsem nebyla doma abych mu pomohla.Lékař do zprávy napsal příčinu úmrtí srdce a již začínající posmrtné skvrny.Můžete mi pomoci a podle toho co jsem Vám napsala mi odpovědět jak dlouho mohl být manžel již mrtvý.Moc by mi to pomohlo.Děkuji Božena

Božena

Popisujete úmrtí manžela, kterého jste našli bez známek života. Ani s pomocí záchranné služby se nepodařilo obnovit životní funkce a Vy se trápíte pocitem viny.

Vážena paní Boženo,

je úplně normální a lidsky pochopitelné, že obzvláště při náhlém úmrtí blízkého člověka hledáme odpovědi na otázky: kdo je na vině, mohli jsme my nebo někdo jiný tomu nesmyslnému úmrtí zabránit, mohli jsme udělat něco jinak, lépe? Smrt v dnešní době vítězné, moderní medicíny je jaksi nepatřičná. Někdo musí přece nést odpovědnost, někde se musela stát chyba. Pravdou ovšem je, že jednou zemře každý z nás a nemusí to být ničí vina.

Říká se, že náhlá úmrtí mohou být “dobrá” pro zemřelé, ale jsou velmi náročná právě pro blízké, kteří neměli čas se vyrovnat se ztrátou, připravit se na ni. Často i sami vážně nemocní jsou rádi za těžký čas, který jim ale umožní se na úmrtí připravit a připravit také rodinu. Proto právě náhlá úmrtí představují obrovský stres pro pozůstalé. Je to normální.

Odpovědět na otázku, jak dlouho mohl být Váš manžel mrtvý, opravdu neumím. Jen ve filmech umí lékař stanovit hodinu úmrtí. Ale ani tehdy, kdybyste našla manžela včas, nemuselo vše dopadnout jinak. Statistiky jsou velmi neúprosné a říkají nám, že resuscitace mimo zdravotnické zařízení má naději na přežití s dobrou kvalitou života po návratu z nemocnice okolo necelých 10%! Mnoho nemocných bohužel zůstane delší dobu v nemocnici, napojeno na nejrůznější život udržující přístroje a buď časem zemře, nebo přežije, ale s výrazně zhoršeným zdravotním stavem. Ani v nemocnicích není úspěšnost přežití nemocných po resuscitaci závratně vyšší, v literatuře najdete čísla pohybující se okolo 15%!

Nevím, nakolik Vám má odpověď může přinést pomoc a klid. Vyrovnat se se ztrátou milované osoby vždy trvá nějaký čas a nutně je provázeno množstvím otázek, na které ne vždy dostaneme odpověď. Vřele Vám doporučuji vyhledat odbornou pomoc psychologa nebo psychoterapeuta, můžete určitě požádat o pomoc také zaměstnance z hospice (je-li nějaký ve Vašem okolí), kteří dobře chápou obavy, strachy i pocity a zoufalství pozůstalých.

Přeji Vám, ať časem naleznete klid a ať Vám zůstanou především vzpomínky na to krásné, co jste s manželem a rodinou prožili.

S úctou

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz