Je možné ukončit při nádorovém onemocnění slinivky léčbu opioidy?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 5. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
mám dvě otázky k nádoru slinivky, který má otec (na kaudě). Za prvé, měl oteklé nohy a břicho, načež mu bez nějakého logického vysvětlení nebo lékařského zákroku vše splasklo, ale nyní mu začínají obě nohy a břicho otékat znovu (v břiše to bylo hlavně nafouklé tenké střevo, ascitu relativně málo).
Za druhé, je možné po cca 2 měsících užívání fentanylových náplastí a Lunaldinu ze dne na den oboje přestat užívat a spolehnout se na analgetika první nebo druhé skupiny, tzn. úplně vynechat opiáty?
Děkuji za odpovědi.

Daniel

Váš tatínek má nádorové onemocnění slinivky a vy byste ráda věděla, jak je možné, že dochází k rychlým změnám zdravotního stavu, a také, zda je možné náhle ukončit léčbu opioidy.

Vážená Danielo,

pokud jde o otoky nohou a břicha, mohu se jen domýšlet, a ani tak nemusím najít přesná vysvětlení. Medicína je sice založena na vědeckých podkladech, ale v jednu chvíli obvykle působí velké množství různých faktorů, které detailně rozkrýt neumíme. Jeden den otok je, a druhý den zcela nevysvětlitelně mizí. Jednu chvíli je prudká bolest, v druhou chvíli mizí. Obecně nádory slinivky mohou vést k útlaku střeva a k jeho následnímu rozepnutí s dalším útlakem cév a lymfatických uzlin. Proč ale v jednu chvíli nádor tlačí a utlačí — a druhý den vše oplaskne — na to bohužel přesné odpovědi nemáme. Víme jen ze zkušenností, že se to stává. Velmi často celkový zdravotní stav těžce nemocných kolísá — jeden den dobře, druhý den špatně. A neumíme předpovědět, kdy a jak co bude, natož proč. Chápu, že byste rádi věděli, abyste mohli podpořit znovu vymizení otoků, ale myslím si, že ty se bohužel budou opakovat a spíše zhoršovat. Pro nádory slinivky je to typické.

Pokud jde o fentanylové náplasti a lunaldin — obojí léčivo obsahuje silný opiát (nebo správněji opioid). Tyto léky se nikdy nemají vysazovat náhle, protože může dojít ke vzniku abstinenčních přiznaků. Ty mohou být i život ohrožující. Jsou způsobeny čistě mechanicky — nejde o známku závislosti v tom smyslu, v jakém závislost chápeme u lidí, kteří zneužívají různé drogy. Pokud by tatínek užíval ty nejnižší dávky (tedy 12.5 ug/hod náplasti), pak by to možné bylo. Při vyšších dávkách je potřeba vysazovat postupně, pokud skutečně bolesti nejsou. Obvykle ale bolesti pacient necítí právě proto, že jsou dobře zaléčeny opioidy. Vysazení opioidů pak vede jen ke zhoršení zdravotního stavu. Moc bych Vám doporučila konzultovat vysazení s lékařem, který je ordinoval. Setkala jsem se i s doporučením alternativního léčitele vysadit opiát, který údajně zhoršoval zdraví nemocného člověka, a věřte mi, že stav se sice změnil, ale rozhodně ne k lepšímu. Pokud užívá tatínek opioidy pod dohledem a na doporučení lékaře, jde o léčbu účinnou a relativně bezpečnou. Podávání léků z 1. skupiny, tedy např. léků typu paralenu, brufenu, diclofenacu, nimesulidu apod. vyvolává velmi často závažné nežádoucí účinky v trávicím ústrojí nebo v oběhové soustavě, léky 2. skupiny jsou jen slabší opioidy, které mají nižší účinek, ale přitom stejné spektrum nežádoucích účinků jako 3. skupina — tedy silné opioidy. U středně silné a silné nádorové bolesti je proto výhodnější podávat proti bolesti léky z této 3. silné skupiny.

Snad jsem Vám trochu pomohla se zorientovat. Rozhodně se můžete vždy obrátit na ošetřujícího lékaře a vše s ním probrat, a podpořit tak tatínkova rozhodnutí o další léčbě.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz