Je možné odmítnout chemoterapii při pokročilém nádorové onemocnění?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 5. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobry den pani doktorko. Me mamince byl diagnostikovan tumot na prave plicni stene be IV dtadiu prorustajici do patere s metastazemi v prave plici a nadledvince. Je po prvni davce chemoterapie kterou velice spatne snasi a na dalsi uz nechce. Chtela bych se zeptat kolik casu ji jeste jinak zbiva. Ptam se proto,ze pred 2letymi kakto odesel tatinek v sylnych bolestech a ta beumoc je hrozna, ze nemuze clovak poct. Dekuji

monika

Vaše maminka má pokročilé nádorové onemocnění plic, velmi špatně snášela chemoterapii a Vy se teď ptáte, kolik jí zbývá času, když by další chemoterapii odmítla.

Vážená paní Moniko,

neznám žádné podrobnosti o maminčině zdravotním stavu, proto mohu psát jen obecně. U velmi pokročilých nádorových onemocnění — jako je právě IV. stadium plicního nádoru, by měla chemoterapie být nabízena pacientům zároveň s pečlivým vysvětlením toho, co je smyslem chemoterapie, jaký je cíl této léčby a jaký bude pravděpodobný průběh onemocnění s léčbou nebo právě bez léčby. Obvykle cílem není vyléčení, to v tomto stadiu již není, ani s použitím nejmodernějších medicínských postupů, možné. Chemoterapie (nebo jakákoli jiná protinádorová léčba) pak bývá nabídnuta k zastavení postupu nemoci, k omezení projevů nemoci, tedy k prodloužení života. Někdy se ale může stát, že je léčba nemocnému nabídnuta proto, aby “se něco dělalo”, aby lékař nemusel nemocnému sdělit, že pro něj již nemůže nic udělat ve smyslu vyléčení nebo alespoň prodloužení života.

Je vhodné s lékařem probrat, co je cílem léčby a jaké budou její nežádoucí účinky. V pokročilých stadiích nádorových onemocnění může protinádorová léčba snížit kvalitu života právě nežádoucími účinky a její ukončení a poskytnutí dobré paliativní péče, může naopak kvalitu života zlepšit, aniž zkrátí život nemocného. Právě u plicních nádorů bylo prokázáno, že v pozdním stadiu včas zahájená paliativní léčba může život pacienta prodloužit a zároveň zvýšit jeho kvalitu. Nebála bych se proto, že když maminka přestane dostávat chemoterapii, její život bude podstatně kratší.

Zkuste si tedy společně znovu s maminčiným ošetřujícím lékařem probrat další možnosti léčby, udělat společně plán pro případ bolestí nebo dušnosti. Můžete se také obrátit o pomoc na lékaře specialistu v oboru paliativní medicína. Ti obvykle pracují v lůžkových nebo mobilních hospicích. Zde Vám mohou pomoci sestavit plán další péče a připravit se na možné komplikace tak, abyste nemusela bezmocně přihlížet maminčině utrpení.

Chápu, že bezmoc je hrozný pocit. Věřte ale, že pro těžce nemocné můžeme vždy něco udělat — být jim nablízku, nabídnout jim účast, podat lék nebo posloužit jim, když jejich tělo již nemůže.

S úctou,

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz