Je možné obnovit dědické řízení, které bylo v soudem ukončeno s výsledkem předlužené dědictví?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 10. 2006 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, už skoro před rokem nám umřel taťka. Po té probíhalo standartní dědické řízení, které bylo soudem již ukončeno s výsledkem předlužené dědictví. Nyní jsem na katastru zjistila, že táta měl 1/8nový podíl na nemovitosti. Ten do dědického řízení zahrnut nebyl. Máme znovu notáře požádat o obnovu dědického řízení? Vyplívají nějaké sankce z neúmyslného neuvedení této skutečnosti v předešlém řízení? Jaká je pravděpodobnost, že toto dědictví bude zastavěno finančním úřadem k vypořádání pohledávek, které můj táta vůči FÚ měl (fyzická osoba, nedoplatek daně)? Mockrát děkuji za odpověď a myslím, že nebudu sama - i za tyto stránky.

Eva
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den,

v tomto případě je nutno podat návrh na dodatečné projednání majetku náležejícího do dědictví po Vašem otci, podává se soudu, který vedl původní dědické řízení. Přiložit je nutno kopii soudního usnesení vydaného v původním dědickém řízení, výpis z katastru, který se týká nově zjištěné nemovitosti, a nejlépe i veškeré kontaktní údaje na navrhovatele.

Sankce za opomenutí tohoto majetku v původním dědickém řízení žádné nejsou.

Pokud navíc měl otec nedoplatky vůči Finančnímu úřadu, které dosud nebyly zjištěny, pak je třeba je též dodatečně zjistit (to si zařídí příslušný pověřený notář) a dědici odpovídají do výše celkové ceny nabytého dědictví (ať již původního nebo dodatečně zjištěného) i za takto zjištěné dluhy.

Rostislav Silný

Dotaz zodpovídá

JUDr. Rostislav Silný

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz