Je možné, aby lékař odmítl rodině podat informace o zemřelém?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 4. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
ze 2.3. jsem si přečetla dotaz pana Holuši, který se týkal informací z pitevního nálezu. Paní doktorka odpověděla, že se nejbližší rodině tyto informace poskytnout mohou nebo nemusí dle vůle ošetřujícího lékaře. Doktorka se také chápavě přiklání k zájmu pozůstalého tyto informace získat. Vyplynula mi z toho zásadní otázka. Proč lékař není povinnen tyto informace nejbližší rodině podat a rozhodnutí je ponecháno na něm? Může se stát, že lékař rodině odmítne podat bližší informace? Existují zákonné důvody k zamítnutí vydání těchto informací?

Předem děkuji za odpověď a panu Holušovi držím palce, aby přes všechno temné utrpení viděl vždy alespoň malý paprsek světla, který ho povede správným směrem.

Markéta

Zajímá vás, kdo má právo na informace o zemřelém.

Vážená paní Markéto,

právo na informace o zemřelém mají podle platného právního řádu osoby blízké. Za osobu blízkou se považuje příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel, partner.

Jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby blízké, jestliže by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní (např. druh a družka).

Zákon Vám jako osobě blízké dává právo na informace o zdravotním stavu zemřelé blízké osoby, příčinách úmrtí a výsledku pitvy, právo v přítomnosti zdravotnického pracovníka nahlížet do zdravotnické dokumentace nebo do jiných zápisů vztahujících se ke zdravotnímu stavu pacienta, na pořízení výpisů, opisů nebo kopií těchto dokumentů. Tato práva máte, pokud daná osoba za života neurčila jinak a přístup k těmto informacím nezakázala. Pokud by tak z jakéhokoli důvodu výslovně učinila, měla byste právo na informace ze zdravotnické dokumentace pouze v případě, že by to bylo v zájmu ochrany Vašeho zdraví nebo dalších osob, a to pouze v rozsahu nezbytném pro tuto ochranu zdraví. Nahlížení do dokumentace i pořizování jejích kopií Vám tedy musí být umožněno, a to v příslušném zdravotnickém zařízení. Stejně tak máte právo na osobní vysvětlení ze strany lékařů.

Níže uvádím příslušné právní předpisy:

  • § 55 odst. 2 písm. d) zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu – povinnost zdravotnických pracovníků zachovávat mlčenlivost
  • § 67ba odst. 3 a 4 zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu – poskytování informací o zemřelém pacientovi
  • § 11 a 15 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník – právo na ochranu osobnosti a přechod těchto práv po smrti osoby

S pozdravem

Regina Slámová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Regina Slámová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz