Je možné a vhodné přerušit chemoterapii?

Odpověď na dotaz ze dne 2. 4. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
potřebovala bych od Vás poradit ohledně mojí babičky(64). Nyní v lednu to byly dva roky , kdy jí lékaři diagnostikovali rakovinu vaječníků , ale bohužel ve 3, stadiu, vnitřek jí byl odebrána a nastoupily chemot., celkem to snášela velmi dobře. Zhruba před půl rokem začaly bolesti , nafouklé břicho, od kolen dolu nohy, bolest žaludku a zvracení, nyní dochází na chemoterapii platinou a je jí strašně špatně potom, nejí a a nepije protože vše vyzvrátí, má tedy jen šťávy protože se bojí cokoliv pozřít, odebírají jí pravidelně vodu z břicha a náš obvodní lékař nám doporučil přerušit hemoterapie, v Motole nám zase říkají, že můžeme ještě pár měsíců prodloužit život, ale co to je za život? co by následovalo po vysazení chemoterapií, ulevilo by se jí? už nyní má opiové náplasti a proč neustále jakoby zvrací? moc děkuji

hana

Vaše babička má nádorové onemocnění vaječníků v pokročilém stádiu, má tekutinu v břiše a v poslední době hodně zvrací a necítí se dobře. Stále pokračuje v chemoterapii. Ptáte se, zda léčbu nepřerušit a co by se případně stalo.

Dobrý den, Hano,

je samozřejmě otázkou, proč babička stále zvrací. Příčin může být víc — samotná chemoterapie pochopitelně může způsobovat zvracení, opioidy také vyvolávají zvracení (i když většinou jen na začátku léčby), nevolnosti a zvracení patří také k obrazu pokročilého nádorového onemocnění a některé typy nádorů — právě třeba nádory vaječníků, které vedou k nahromadění tekutiny v dutině břišní — mohou způsobit překážku v pohybu potravy ve střevech. A pochopitelně může jít o kombinaci. Posoudit možnou vyvolávající příčinu by měl ošetřující lékař a podle toho by měl být upraven postup.

Je samozřejmě velmi rozumné ptát se v takové situaci, zda v chemotreapii pokračovat. Rozumím tomu, že Vás tahle otázka trápí, ale nejlépe by bylo vše probrat s babičkou. Jak ona vidí své onemocnění, co vlastně všechno ví a co všechno vědět chce. Co by si přála, v co doufá. Čeho se naopak bojí. A pak znovu probrat s ošetřujícím onkologem, co od léčby očekává on, jaký je cíl léčby. Pro někoho je důležitější získat čas, vyměnit utrpení TEĎ za čas POZDĚJI, pro jiného je naopak důležitější žít TEĎ a TADY. Někdo chce 2 měsíce života navíc, jiný raději kvalitní čas bez trápení léčbou. Kromě toho se ukazuje, že s dobrou paliativní péčí lze u některých pacientů život prodloužit i bez chemoterapie nebo jiné intenzivní protinádorové léčby právě intenzivním se zaměřením na bolesti, dušnost, nevolnosti, ale i psychické utrpení. Možná by bylo dobře, aby babičku vyšetřil lékař specialista na paliativní medicínu a pomohl jí sestavit plán další péče. Obvykle pracují v hospicích (lůžkových nebo domácích) — v odkaze najdete jejich seznam.

Přeji Vám, abyste našli pomoc a pochopení a aby se babičce alespoň trochu ulevilo.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz