Je možná domácí péče o manžela s pokročilým onkologickým onemocněním?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 4. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat,můj manžel má rakovinu,má zasažené obě plíce,játra,dutinu břišní a má vyoperovanou jednu ledvinu,doktor nám řekl,že na 100% nepřežije,ještě před týdnem s námi normálně komunikoval a mohl i vstát,teď už v podstatě jen leží a nejde mu pořádně mluvit,chtěl by moc domů,myslíte,že by jsme si ho mohli vzít z nemocnice domů?dostává 6 injekcí denně proti bolesti a chlorid sodný 0.9% braun,nevíte jestli je nějaká charita co by mu jezdila domů píchat injekce?předem děkuji za odpověď

Petra

Ptáte se, jestli by bylo možné vzít si manžela s pokročilým onkologickým onemocněním domů z nemocnice, když potřebuje podávat 6x denně injekci proti bolesti a infuze.

Milá paní Petro,

především Vás chci moc podpořit v tom, vzít si manžela domů, pokud je to jeho přání. Podle všeho Vám v nemocnici nemůžou nabídnout jinou léčbu než tzv. symptomatickou, tedy zaměřenou na tišení potíží, které Vašeho manžela trápí. Zejména bolesti či případné dušnosti nebo nevolnosti. To by neměl být problém zajistit i v domácím prostředí. Infuze, o kterých píšete, tedy 0,9% chlorid sodný (NaCl 0,9%) – neboli fyziologický roztok, je možno podávat pomalou infuzí i do podkoží (tzv. epidermoklýza). V některých nemocnicích na tento postup nejsou zvyklí, ale v paliativní péči, kdy se zaměřujeme na poskytnutí co nejvyššího komfortu pro nemocného, je tento způsob podávání léků běžný. Nemocného tolik nezatěžuje a na rozdíl od podávání i.v., tedy do žíly, je to způsob v domácím prostředí zcela bezpečný a velmi jednoduchý. Kromě zmiňovaného fyziologického roztoku lze do podkoží podávat i mnoho léků, zejména léky na bolest, tedy Morphin. To vše je jistě v možnostech jakékoliv agentury domácí péče. Sestřička může docházet k Vám domů i 3x denně (může to hradit zdravotní pojišťovna). Pacienti v pokročilém stádiu onkologického onemocnění mají navíc nárok na předepsání tzv. signálního kódu, kdy by měla být sestřička agentury domácí péče k dispozici v takovém režimu, jak to stav nemocného vyžaduje. Agenturu domácí péče by Vám měla zajistit sociální pracovnice při propuštění z nemocnice na dobu 14 dnů, dále pak praktický lékař. Medikaci, způsob aplikace léků i režim dojíždění sestřičky určuje lékař. To znamená, že při propouštění z nemocnice to je ošetřující lékař oddělení, kde je Váš manžel hospitalizován, a poté manželův praktický lékař.

Obrátit o pomoc s péčí o manžela se můžete i na domácí hospic, pokud je Vám nějaký dostupný ve Vašem okolí. Domácí hospic má k dispozici tým odborníků specializovaných na paliativní péči jako jsou lékař, zdravotní sestry, sociální pracovník, psycholog atd.

Přeji Vám i Vašemu manželovi mnoho sil do nelehkých dnů. To, že jste ochotna postarat se o manžela doma, je pro něj zcela jistě tím největším darem, který mu můžete v této těžké situaci poskytnout. Držím Vám moc palce.

S pozdravem

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz