Je masívní embolie vždy smrtící?

Odpověď na dotaz ze dne 31. 1. 2007 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, lze přežít masivní embolii, když včas přijede záchranka na místo a je určena správná diagnóza a dány léky? Doktor mě tvrdí, že při mas. embolii je procento záchrany nulové. Já tomu nemohu uvěřit. Moje maminka si naštípla kotník, po týdnu s dlahou dostala sádru a lék prý proti krev. sraženinám. Po týdnu začala zvracet, omdlévat. Táta zavolal rychlou, dojeli (vzdálenost 24 km) za 22 minut, zachraňovali ji na infarkt (sestra a bratr), doktor dojel půl hodiny poté. Maminka umřela na masivní embolii. Potom jsem zjistila že proti krevním sraženinám dostala Cilkanol, který tento účel neplní.
Jsem moc nešťastná, maminka měla sice 70, ale byla to čipera. Pořád a pořád mě koluje hlavou - neumřala zbytečně, je možné umřít díky kotníku ? Kde se stala chyba? Děkuji moc za vaše názory.

Jana Cechová

Moje maminka si naštípla kotník, po týdnu s dlahou dostala sádru a lék proti krevním sraženinám. Po týdnu začala zvracet, omdlévat. Táta zavolal rychlou, dojeli za 22 minut, zachraňovali ji na infarkt, maminka umřela na masivní embolii.
Lze přežít masivní embolii, když včas přijede záchranka na místo a je určena správná diagnóza a dány léky?

Vážená paní  Cechová,

věřím, že je pro Vás velmi těžké smířit se s náhlou smrtí maminky, a chápu, že hledáte odpověď na to, proč se to stalo a zda tomu šlo zabránit. Nejsem lékař v oboru akutní medicíny, kde se tyto stavy řeší, ale pokusím se Vám alespoň obecně a stručně odpovědět.

Plicní embolie vzniká velmi zjednodušeně řečeno tak, že se krevním oběhem do plic dostane krevní sraženina, která část plic jakoby “ucpe” a znemožní tak okysličování krve. Krevní sraženina vzniká nejčastěji v hlubokých žilách dolních končetin, u Vaší maminky pravděpodobně následkem úrazu kotníku a znehybnění nohy. Masivní plicní embolie je velmi závažný stav a to, zda ji daný pacient přežije či ne, záleží na mnoha okolnostech. Například jak rozsáhlá byla embolie, v jakém zdravotním stavu byl pacient před vznikem embolie, jak rychle byla zahájena léčba a mnoho dalších. Pokud je embolie rozsáhlá a srdce pacienta není zcela zdravé, je riziko úmrtí opravdu velké i při okamžitém zahájení léčby. To, jaká byla šance na přežití u Vaší maminky, si opravdu nedovolím tvrdit, neznám okolnosti a nemohu Vám tedy říci, jestli by bylo možné ji zachránit. A myslím, že je zbytečné se tím dlouho trápit, protože jí to život nevrátí a Vám to přináší spoustu bolesti. Chápu ale, že není jednoduché na to přestat myslet, zvlášť pokud máte pocit, že vše mělo probíhat jinak.

Zdá se Vám, že pomoc přijela pozdě. Povinná dojezdová rychlost zdravotnické pomoci je stanovena interními předpisy konkrétní záchranné služby v závislosti na místních podmínkách. To, zda vyjíždí nejprve vyškolený střední zdravotnický personál a lékař má jet hned nebo později, vyhodnocuje dispečer záchranné služby na základě přijaté výzvy. Nejsem si jistá, jestli by při dodržení pravidel mohli maminku zachránit, ale samozřejmě máte plné právo se při podezření na pochybení bránit. Můžete podat stížnost přímo řediteli záchranně služby. Protože všechna volání na tísňovou linku se nahrávají a uchovávají, lze jednoduše vše zpětně zkontrolovat a zhodnotit.  Zvažte ale prosím, jestli opravdu chcete toto vše absolvovat a  jestli  to pomůže Vaše trápení nějak zmírnit. Někdy je velmi těžké najít příčinu věcí nebo určit viníka. Poraďte se s rodinou a zvažte další postup, a pokud se rozhodnete stížnost podat, udělejte to písemně — žádejte vyšetření a odpověď.

Přeji Vám mnoho sil v tomto těžkém období. Kéž je ve Vašich myšlenkách s Vámi maminka byla stále.

S úctou

Jana Michlová

 

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz