Je agresivní reakce po umělém spánku normální?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 12. 2008 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,můj tatínek byl necelé tři dny v umělém spánku a nyní se probudil a je agresivní,pořád chce jít domů a nechce poslouchat doktory ani nás blízké.Proto mu dávají léky na utlumení,ale ve slabých dávkách,aby jim neupadl do bezvědomí.Chtěla bych se zeptat,zda je tato reakce normální,jak dlouho to může trvat a zda se to uklidní.A taky,zda mohou přijít ještě jiné reakce.Byla bych moc ráda,kdyby na můj dotaz odpovídala p.doktorka Irena Závadová,protože už mně v pondělí odpovídala na jeden dotaz týkající se tatínkova zdravotního stavu a velmi rychle a srozumitelně mně odpověděla.Mockrát děkuji.
Simona

Simona

Ptáte se, jak dlouho může trvat aagresivní reakce pacienta, který se probudil z umělého spánku, a zda se uklidní.

Milá Simono,

děkuji za milá slova a za důvěru. Těší mě, že Vám přišla moje předchozí odpověď srozumitelná, a doufám, že bude i tato.

To, co nyní popisujete, může mít několik různých příčin. Buď jde o projev takzvaného ischemického poškození mozku — tedy poškození způsobené špatným prokrvením při přechodném selháním krevního oběhu v důsledku například rozsáhlého srdečního infarktu. Tady jde o poměrně častý jev, neboť se zdokonalením resuscitačních postupů mimo zdravotnická zařízení přežívají i nemocní, kteří by jinak jistě zemřeli. Bohužel přechodnému snížení zásobení mozku krví nelze zcela předejít a následkem jsou pak různé neurologické poruchy včetně změny osobnosti, jakou pozorujete u Vašeho tatínka.

Nelze tedy říci, že je to normální reakce; je to častá porucha u nemocných, kteří přežili přechodné zhoršení zásobování mozku krví. Může se jednat i jen o prostou zmatenost, kterou často pozorujeme u starších pacientů, kteří se náhle ocitnou v jim neznámem prostředí. Váš tatínek se náhle probudil pro třídenním spánku v cizím prostředí, takže právo na určitou nejistotu, na kterou reaguje agresí, zcela jistě má. Stejně tak může jít i o následek použítí léků nezbytných při umělém spánku. Oba tyto stavy mají dobrou prognózu do budoucna.

Ptáte se, jak dlouho to může trvat a zda se to uklidní a jestli se mohou objevit i jiné reakce. U nemocných s ischemickým poškozením mozku se vyskytují neurologické poruchy různého typu a různého stupně — od zcela minimálních poruch kognitivních funkcí (vnímání, představivost, paměť, myšlení, řeč) až po těžké poruchy hybnosti, paměti, řeči a tak dále. To, že Váš tatínek trpí cukrovkou a vysokým krevním tlakem, představuje určité nepříznivé předpoklady, protože obě tyto choroby samy o sobě zvyšují riziko onemocnění cév v mozku a mohou tak snížit toleranci mozkové tkáně i ischemii (nedostatečné zásobení tkáně kyslíkem).

Pokud jde o prognózu: proběhlo několik lékařských studií na toto téma, ale ukazuje se, že zatím nemáme k dispozici žádný klíč, který by dovolil jakoukoliv předpověď. Trvání a míra následků jsou velmi různé a nedá se dopředu spolehlivě předpovědět, který nemocný se zotaví plně a u kterého budou takové poruchy nadále přetrvávat. Pokud bude stav Vašeho tatínka stabilizován, neměly by se tyto poruchy zhoršovat a ani by se neměly objevit žádné nové. Přítomnost blízkých příbuzných je velkou pomocí pro takto nemocné a pomáhá jim zorientovat se v nové situaci. Pokud můžete, buďte s tatínkem, mluvte s ním a opakovaně mu vysvětlujte, co se stalo. 

Stejně jako u předešlé odpovědi i teď Vám musím znovu napsat, že mnohem konkrétnější odpovědi na Vaše otázky by Vám měl poskytnout ošetřující lékař. Ten je dopodrobna obeznámen se zdravotním stavem Vašeho tatínka a s výsledky dosud provedených vyšetření. Předpokládám, že tatínka vyšetřoval i neurolog a ten by rovněž měl lépe zodpovědět otázky o vývoji do budoucna.

S pozdravem a přáním všecho dobrého

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz