Jaký je průběh Huntingtonovy choroby?

Odpověď na dotaz ze dne 6. 7. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Má maminka umřela Jako ležák na Hung.Chor.
Má jí rovněž bratr, je ležák. Já mám 52 let a nějak viditelné změny nemám. Na magn. rez. jsem měla změny na mozku. Krevní testy odmítám. Má tato nem. různý průběh ?Může začít v různémvěku ? Mám pocit , že u maminky i brátra začala dříve.Nikdo z okolí, ani z rodiny, kromě manžela a dcerynetuší, že nenoc mám. Když mi začla až po 50- ti létech, končí rovněž demencí?
Beru Ginkgo bilobu, DMAE, Lecitin tbl a piju i některé chytré čaj-- Pupečník Gingo

Jana

Děkujeme za dotaz o Huntingtonově chorobě. Nejsem odborník na tuto vzácnou chorobu, ale pokusím se Vám zodpovědět Vaše otázky dle svých možností.

Dobrý den, Jano,

ptáte se, jestli tato nemoc může začít v různém věku a mít různý průběh. U Vaší maminky i bratra začala údajně dříve, Vám je 52 let a projevy nepozorujete.

Huntingtonova choroba je genetické onemocnění, již při narození je tedy dané, jestli je ve Vašem těle daný gen přítomen a nemoc se rozvine, či nikoliv. Onemocnění je dědičné autosomálně dominantně, což je slovo složité, ale prakticky znamená, že existuje 50% riziko, že dítě postiženého rodiče onemocnění. Riziko, že jste nemoc po Vaší mamince zdědila, je tedy půl na půl, stejně jako šance, že jste zdráva.

Nemoc se může projevit v každém věku, ale nejčastěji se její výskyt udává  až po 30. roce života a její první příznaky se ve velké většině případů objeví do 45ti let. Nemoc se ale v malém procentu případů může objevit i před 20. rokem věku (juvenilní forma) či až po 60. roce. V literatuře jsem našla, že pokud se její příznaky objeví až po 60. roce věku, může mít nemoc příznivější průběh.

Z Vašeho dotazu jsem pochopila, že jste nebyla na genetických krevních testech, a není tedy prokázané, že touto chorobou trpíte. Nevím, jaké změny Vám byly popsány při vyšetření magnetickou rezonancí a zda mohou souviset s Huntigtonovou chorobou. Píšete, že rodina ani okolí netuší, jakou nemocí byste eventuelně mohla trpět. Rozumím tomu, že to pro Vás není jednoduchá situace a je obtížné se vyrovnávat s rizikem této nemoci (i když riziko toho, že se nemoc projeví ve Vašem věku, je již výrazně menší).

Možná by Vám ulehčilo, pokud byste si mohla promluvit s někým v podobné situaci. Nevím, jestli jste již na internetu narazila na tyto webové stránky: “Společnost pro pomoc při Huntingtonově chorobě” na www.huntington.cz. Pokud ne, zkuste se tam podívat a eventuelně se poradit o zkušenostech lidí, kteří mají přímo co do činění s touto chorobou. Možná Vám ulehčí Vaši situaci či poradí, jak se s tímto rizikem vyrovnali a jak se o něj podělili s okolím. Poraďte se i o užívání  doplňků výživy typu DMAE a Gingko. Z lékařského hlediska jejich významný efekt na tuto chorobu nebyl prokázán, ale je možné, že Vám lidé s osobní zkušeností či odborníci zběhlí v tomto oboru poradí víc.

Milá paní Jano, přeji Vám, abyste i s rizikem této choroby za zády dokázala žít plnohodnotný život a abyste našla způsob, jak se s celou situací vyrovnat. Držím Vám palce.

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz