Jaké jsou možnosti zařazení do studie při léčbě malobuněčného karcinomu plic? Je šance na uzdravení?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 6. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

mám velikou prosbu, byl u mě diagnostikován malobuněčný karcinom plic, dg.C34 , staging T4N1M0, LD, vel. 40x35x32 mm. V současné době se léčím ve FN v Hradci králové a mám za sebou druhou chemoterapii Etoposid + Carboplatina a ve čtvrtek první ozařování.
Dočetl jsem se, že probíhá otevřená, randomizovaná studie fáze III hodnotící nivolumab a chemoterapii u pacientů s recidivujícím malobuněčným karcinomem plic, kteří podstoupili v první linii léčbu chemoterapií na bázi platiny.
Chtěl jsem se zeptat zda je možné se do této studie dostat v případě, že dojde k recidivě po ukončení standartní léčby a zda jsou už známé výsledky této studie. Je mi 55 let jsem bohužel bývalý kuřák ( přestal jsem před 5 lety), jsem v dobré kondici, chodím do práce a na umírání se ještě necítím. Je vůbec nějaká šance na uzdravení ?

Děkuji za odpověď ať bude jakákoliv a s pozdravem

Eduard Mach

Píšete, že u Vás byl diagnostikován malobuněčný karcinom plic, v současné době podstupujete chemoterapii a ozařování. Dozvěděl jste se o probíhající studii u pacientů s recidivujícím karcinomem tohoto typu. Zajímá Vás, zda byste v případě recidivy mohl být do této studie zařazen, případně jakou máte šanci na uzdravení.

Vážený pane Machu,

nejsem onkolog, tedy nemám znalosti o nově probíhajících studiových léčbách. Rozhodně ale neváhejte a s tímto dotazem se obraťte na svého ošetřujícího onkologa. Chápu, že máte obavy z toho, jak bude nádor na léčbu reagovat, co Vás v budoucnu čeká a nač se připravovat.

Rád byste také věděl, jestli je vůbec nějaká šance na uzdravení. Pochopitelně existují statistiky, které dokáží číselně vyjádřit různé křivky přežívání. Potíž je, že jde o statistické údaje, ale každý jednotlivý pacient je jedinečný. Opět bych Vám doporučila, pokud byste skutečně rád znal prognózu, zeptat se Vašeho ošetřujícího onkologa — on zná přesně průběh Vaší nemoci, reakci na dosavadní léčbu a podrobnosti z provedených vyšetření. Někdy je důležité si s lékaři vyjasnit, jaké jsou cíle léčby — zda úplné vyléčení, nebo spíše prodloužení života, zpomalení růstu nádoru a léčba příznaků.

Ze statistik vyplývá, že u tohoto typu nádoru, kde nebylo prokázáno šíření mimo polovinu postižené plíce, je šance na uzdravení. Čísla říkají, že asi 15% až 25% pacientů s tímto typem a rozsahem nádoru přežije 5 let. Jen opakuji, že jde o čísla a průběh u konkrétního nemocného se může velmi lišit.

Přeji Vám hodně sil.

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz