Jaká je šance na přežití při pokročilejší cirhóze jater?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 2. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den pane doktore či paní doktorko, mám vážný problém, který mě šíleně trápí, i když jsem přečetla asi 80 dlouhých článků a popisů o té nemoci, tak stále nic pořádného nevím a mám to zmatek. Jde o to, že jsem hodně moc let pila a byla mně zjištěna při gastroskopii zánět žaludku a incipeintní jícnové varixy, z toho doktorka usoudila, že mám cirhózu a i na UZ to bylo popsáno jako počínají cirhotické změny. Vždy jsem měla hodně vysoké jaterní testy. Nyní jsem byla na biopsii jater a dlouho budu čekat na výsledky. Co jsem vypčetla, je to, že u kompenzované cirhózy délka přežití maximálně 5 let a u dekompenzované 2 roky. Nikde jsem nenašla, že déle. Od té doby dodržuji životosprávu s velkým omezením a momentálně 24 dnů abstinuji, není to pro mě najednou problém. Prudce se mi snížily jaterní enzymy za 3 týdny ALT,AST přes 0,....a GMT jsem mívala hodně vysoký a nyní 1,71 ukat/l. Billirubin je v normě. Co se příznaků týče, tak nehubnu, nemám ascites, modřiny se mi nijak nedělají, jícnové varixy naštěstí nekrvácí, pavoučkovité névy nemám. Jakou mám prognózu, když třeba ta histologie prokáže třeba (v horším případě) pokročilejší cirhózu nebo je to nemožné dle toho, co jsem vám popsala ? Jinak užívám ostropestřec mariánský. Chci hrozně moc žít, nechci umírat v bolestech, žlutá a s ascitesem. Je mi 30 let a lituji, jak jsem si zkazila poslední 11 let. Děkuji moc předem za brzkou odpověď.

Kristy

Dost jsem pila. Mám zánět žaludku a incipeintní jícnové varixy, hodně vysoké jaterní testy. Nyní dodržuji životosprávu, už 24 dnů abstinuji. Jakou mám prognózu?

Milá Kristy,

chápu Vaše obavy a pokusím se odpovědět na Vaše otázky.

Jen 10 — 20% lidí, kteří pravidelně konzumují větší množství alkoholu po dlouhou dobu, bude mít jaterní cirhózu. Zatím lékaři neznají přesné faktory, které určují, u koho se jaterní cirhóza vyvine a u koho ne. Ženy jsou rozhodně k působení alkoholu mnohem vnímavější nežli muži. Přesnější předpověď do budoucna opravdu záleží na výsledku biopsie jater.

Jaterní cirhóza je až konečným stadiem poškození jaterního parenchymu. Vazivové přestavbě jater předchází nález steatózy (ztukovatění) a steatohepatitidy (jsou navíc přítomny zánětlivé buňky). Během 5-ti let se takovéto poškození rozvine až do jaterní cirhózy asi v 50% případů. Rizikovými faktory je pokračující konzumace alkoholu, těžší stupeň jaterního poškození při histologickém vyšetření, obezita a ženské pohlaví.

To, že nemáte žloutenku, ascites (tekutinu v dutině břišní), krvácení z trávicího traktu nebo jaterní encefalopatii (soubor neuropsychiatrických a neurologických příznaků) je pro Vás příznivým znamením. Riziko úmrtí v průběhu příštích 10-ti let (bude-li opravdu histologicky potvrzena jaterní cirhóza) v souvislosti s jaterním onemocněním je pro Vás 10%. Objeví-li se u pacienta s histologicky potvrzenou cirhózou kterákoliv z výše uvedených komplikací, pak toto riziko stoupá až na 50% během 5-ti let.

V současnosti neexistuje žádná léčebná metoda, která by dokázala zastavit či zvrátit vazivovou přestavbu jater u chronického jaterního poškození, takže odstranění prvotní příčiny tohoto poškození (např. alkohol, ale mohou být i jiné příčiny, nejen alkohol!) může být nejúčinnější cestou jak tento proces zastavit a dosáhnout výrazného zlepšení. I tak je ale prognóza alkoholického poškození jater velmi různá a u mnoha pacientů proces jaterní přestavby dále pokračuje. Pacienti s již rozvinutou cirhózou, kteří dokáží abstinovat, mají 5-ti leté přežití 90%. Pacienti, kteří v konzumaci alkoholu pokračují, méně než 60%. U pokročilé jaterní cirhózy provázené komplikacemi toto číslo klesá až pod 35%.

U pacientů, kteří dospěli do konečného stadia jaterní cirhózy a kteří prokazatelně abstinují, můžeme uvažovat o transplantaci jater, která má u této podskupiny nemocných velmi dobré výsledky, 5-ti leté přežití při abstinenci je 85%.

Milá Kristy, vřele bych Vám doporučovala navštívit protialkoholní poradnu. I při sebevětší vůli k abstinenci je odborná pomoc velmi důležitá. Zkuste se také zapojit do skupiny anonymní alkoholici, podívejte se jejich na internetové stránky www.alkoholik.cz. Můžete zde načerpat mnoho informací, ale i užitečných rad. Přestat pít je vždy běh na dlouhou trať a je dobré na to nebýt sama. Je skvělé, že už 24 dní abstinujete, přeji Vám, aby se Vám to i nadále dařilo a mohla jste si tak zažít to, co se Vám v uplynulých letech nepodařilo, a nezkazit si ten čas, který je před Vámi.

Držím Vám palce a přeju Vám mnoho odvahy a sil,

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz