Jak zajistit domácí péči o maminku?

Odpověď na dotaz ze dne 5. 11. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
maminka 91 let dne 18. 10. upadla při chůzi s chodítkem a zlomila si stehenní kost. Sedmý den po operaci byl rodině navržen převoz na LDN nebo do centra následné péče, které si vybereme. Vzhledem k věku, fyzické kondici maminky (trochu zmatené chování, prý následkem narkozy), nemožnosti umístit maminku do střediska následné péče z důvodu 6ti týdnům zákazu zatížení operované nohy a přání zajistit jí nejlepší péči jsme se rozhodli pro převoz maminky do domácí péče.Ta je dle rehabilitační sestry, která k nám denně domů dochází, vynikající, ale bohužel nastala komplikace. Už z nemocnice odjížděla maminka s problémy s dýcháním a ošetřující obvodní lékařka předepsala antibiotika. Ty maminka vždy špatně snášela a podle očekávání se její reakce potvrdila. Již třetí den zvrací, tzn. neudrží v sobě žádné tekutiny ani jídlo, včetně léků proti bolesti a antibiotik. Po konzultaci s rehabilitační sestrou, která ochotně nabídla injekční aplikaci léků i čas potřebný v případě žilní výživy jsme kontaktovali ošetřující lékařku, která injekce zavrhla a změnila antibiotika. Situace ale trvá, maminka ani tyto nové v sobě neudrží a je zjevně dehydratovaná. Je možnost nějakým způsobem získat pro nemocného "kapačku" a léky v injekční formě?, lékařka je zdá se neprůstřelná. Já vím, zdá se, že bojuji ztracený případ, ale chceme, aby maminka netrpěla. Rána po úrazu se hojí krásně a maminka spolupracuje.
Je to otázka peněz?, pro takhle starého člověka už to nestojí za to?
Děkuji za radu

Jana Kulová

Děkujeme Vám za dotaz ohledně domácí péče o Vaši maminku po operaci stehenní kosti.

Vážená paní Kulová,

nejprve bych Vám ráda vyjádřila podporu za odvahu a obětavost, se kterou se o maminku doma staráte. Je mi líto, že nenacházíte dostatečnou podporu od zdravotníků, tak aby Vaše péče doma mohla být bez problémů pro Vás i pro Vaši maminku.

Píšete nám, že mamince je 91 let, ale při péči spolupracuje a rána se hojí. Jistě se shodneme na tom, že i takto starý člověk není na odpis a pokud má stále vůli žít, je na nás, abychom mu pomohli. Nebojujete ztracený případ, bojujete za kvalitní život Vaší maminky. Její život stojí za to, aby byl kvalitní, a nezáleží na tom, kolik jí je let.

Ze zdravotnického hlediska nedokážu rozhodnout, jaká léčba by pro ni byla v tuto chvíli nejsprávnější, to musí posoudit její ošetřující lékař. Jistě je ale možné i v domácí péči  zvládnout potíže jako je zvracení, dehydratace aj. V první řadě by bylo třeba aby ošetřující lékařka (praktická lékařka) maminku alespoň jednou navštívila a podle jejího aktuálního stavu rozhodla, co dál. Bylo by dobré zvážit, pokud maminka antibiotickou léčbu nezvládá, zda je ještě nutné antibiotika podávat (je to podávání preventivní po operaci? Má nějaké potíže, na které je nutno antibiotika podávat?), podle aktuálního stavu bych eventuálně považovala za vhodnější léčbu ukončit, než podávat antibiotika injekčně – i tato forma podávání může způsobovat zažívací potíže a navíc má i řadu dalších rizik. Vám bych každopádně doporučila zakoupení tzv. „probiotik“ — jsou to volně prodejné doplňky stravy v lékárně. Tabletky obsahují bakterie střevní mikroflory, která je po používání antibiotik poničená a používáním těchto probiotik se upravuje a zlepšuje zažívání i funkce imunitního systému.

Pokud je maminka dehydratovaná a nadále zvrací, je třeba zastavit zvracení (lze použít tabletky, čípky i injekce) a pokusit se ji šetrně zavodnit. Podle míry dehydratace je nutné rozhodnout, je-li nutné ji zavodnit „kapačkami“, nebo jestli to maminka zvládne ústy. V domácím prostředí se s úspěchem podávají infuze („kapačky“) i podkožně, aby se nemusela napichovat žíla.

Na nutnosti podání tekutin se domluvte s praktickou lékařkou, která pak může rozepsat i návrh léčby a tekutiny může podávat zdravotní sestra domácí péče, která k vám bude docházet. Tato léčba není drahá, jen možná u některých praktických lékařů není ještě úplně ve zvyku takto pečovat o pacienty doma. Dále je nutné podávat tekutiny i ústy, osvědčuje se podávat velmi často malé množství tekutin (po lžičkách, brčkem, cucání malých kostek ledu a podobně). Zkuste jaká konzistence a teplota bude mamince vyhovovat. Pokud netrpí nějakým závažným onemocněním ledvin, tak jednoduše poznáte, že pije dostatečně podle toho, kolik množství moči vymočí – stačí i orientačně. Pokud vymočí méně než 0,5l moči je jistě nedostatečně zavodněná. S vyšším příjmem tekutin by se mělo zvyšovat i množství moči, kterou vyloučí. Orientačně to lze hodnotit i podle barvy moči, čím je tmavší (koncentrovaná), tím méně má v sobě vody a tím více tělo s vodou šetří.

Pokud má problémy se zažíváním a zároveň je po operaci a chceme, aby se dobře hojila rána, je nutné, aby dostávala dostatečné množství živin. U starých a křehkých pacientů to někdy není možné zvládnout běžným jídlem a doporučuje se podávat živiny i ve formě  tzv. Nutridrinků. Jsou to nápoje, které se prodávají v lékárně. Jedna lahvička nápoje obsahuje přibližně tolik kalorií a živin jako polovina plnohodnotné porce (oběda). Pokud bude maminka schopná popíjet a bude jíst méně, dávejte jí pít tyto nápoje (může jich i několik za den), je to vhodnější a šetrnější postup, než žilní výživa, ta je vyhrazena spíše pro pacienty v kritickém stavu. S výběrem nutridrinků vám poradí v lékárně. Pokud bude jíst, bude to samozřejmě skvělé a i u jídla platí nejlépe malé porce 5-7x denně.

Za zásadní bych považovala domluvu s praktickou lékařkou, požádala bych ji o návštěvu doma a probrala možnosti další péče. Přála bych Vám, aby paní doktorka byla přístupná Vaší ochotě pečovat o maminku doma a pomohla Vám maminčiny problémy zmírnit tak, aby mohla zůstat s vámi doma. Pokud bude i nadále nepřístupná (ale stále doufám, že ne) můžete samozřejmě změnit ošetřujícího lékaře a najít někoho vstřícnějšího, i když vím, že je to mnohem komplikovanější, než se dohodnout se stávající paní doktorkou.

Držím Vám palce a přeji mnoho sil Vám i Vaší mamince, není lehké zvládnout všechny nástrahy domácí péče, ale věřím, že se Vám to podaří. Přeji Vám více vstřícných zdravotníků a pěkné dny.

S úctou a pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz