Jak se změní sociální dávky se změnou spol. statusu a prací na ŽL?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 5. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobry den . Chtela bych se zeptat za meho pritele ...Je to komlikovanejsi. Pritel (23 let) studuje sou a pobira sirotci duchod po zesnulem otci a prispevek na bydleni . Mame spolu dite tudis ja jsem na md. a pobiram rodicovsky prispevek , pridavek na dite ...
otazka 1) neprijdeme snatkem o pridavky a pritel o duchod ?
otazka 2) pritel ma nabidlu brigady kde je zivnostensky list podminkou...kdyby si ho udelal neprisli by sme o vyse zminene pridavky a duchod ?

Moc vam dekuji za odpoved

Andrea
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Popisujete svou současnou životní situaci, kdy žijete s přítelem, máte spolu dítě a oba pobíráte různé sociální dávky odpovídající Vašim aktuálním potřebám. Ptáte se, jak by se případně změnily vaše nároky na jednotlivé dávky ve chvíli, kdybyste uzavřeli sňatek a /nebo by Váš přítel začal při studiu pracovat na živnostenský list.

Dobrý den, Andreo,

budu se nyní postupně věnovat jednotlivým dávkám v případě vámi plánovaných změn:

Sirotčí důchod Vašeho přítele:

Z hlediska České správy sociálního zabezpečení, která příteli sirotčí důchod přiznává, je zásadní dodržení

- prezenční formy studia,

- nepřesažení 26 let věku.

Pokud tedy přítel zvládne zůstat u prezenční formy studia, pak mu nejvýše do 26 let věku bude sirotčí důchod i nadále vyplácen, přestože bude mít příjem.

Je jedno, zda bude pracovat jako OSVČ či na DPP/DPČ, a není určen žádný strop jeho výdělku. Podmínkou je zůstat na denním studiu a nepřesáhnout 26 let.

Jako každého živnostníka/zaměstnance se ho bude týkat povinnost odvádět zdravotní a sociální pojištění, platit daně (s těmito povinnostmi sirotčí důchod nijak nesouvisí).

Váš přítel může eventuálně přejít i na dálkové studium, i tak bude mít nejvýše do 26 let věku nárok na sirotčí důchod. Pozor ovšem na limitovanou výši přivýdělku při dálkovém studiu a pobírání sirotčího důchodu.

Pokud se Váš přítel ožení a bude i nadále stále studovat, přičemž nepřesáhne 26 let věku, bude mít i nadále nárok na sirotčí důchod.

Váš rodičovský příspěvek:

Nárok na tuto dávku má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. Uzavřete-li sňatek, nijak se tato životní změna Vašeho nároku na rodičovský příspěvek nedotkne. Nedotkne se ho ani případný výdělek Vašeho přítele.

Přídavek na dítě:

Přídavek na dítě je základní dlouhodobou dávkou poskytovanou rodinám s dětmi, která jim pomáhá krýt náklady spojené s výchovou a výživou nezaopatřených dětí.

Nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, které žije v rodině, jejíž rozhodný příjem je nižší než  2,4 násobek částky životního minima rodiny. Pro nárok na dávku se posuzuje příjem za předchozí kalendářní rok, za příjem se považuje i rodičovský příspěvek.

Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku dítěte. 

Rodinou pro účely státní sociální podpory se rozumí soužití rodičů a nezaopatřených dětí ve společné domácnosti.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokud již nyní žijete s přítelem ve společné domácnosti, sňatek na situaci rovněž nic nezmění a nárok na přídavek na dítě by Vám měl zůstat, pokud se nezvýší Váš společný rozhodný příjem nad 2,4 násobku částky životního minima rodiny.

Přítelův výdělek v rámci samostatně výdělečné činnosti (OSVČ s živnostenským listem) by samozřejmě mohl tento společný rozhodný příjem zvýšit nad stanovenou hranici a nárok na přídavek na dítě byste tak mohli ztratit.

Příspěvek na bydlení

Příspěvek na bydlení přispívá na krytí nákladů na bydlení rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy.

Poskytování příspěvku podléhá testování příjmů rodiny za předchozí kalendářní čtvrtletí. Za příjem se považují i přídavek na dítě a rodičovský příspěvek. Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě přihlášen k trvalému pobytu, jestliže:

- jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35) a zároveň

- součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35) není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

Výše příspěvku na bydlení se stanoví jako rozdíl mezi náklady na bydlení (normativními náklady na bydlení) a násobkem rozhodného příjmu a koeficientu 0,30 (v Praze 0,35).

U příspěvku na bydlení jsou společně posuzovány všechny osoby, které jsou v bytě hlášeny k (trvalému) pobytu, podmínka společné domácnosti se nevyžaduje.

Z výše uvedeného vyplývá, že ani v tomto případě by sňatek neměl ovlivnit nárok Vašeho přítele na příspěvek na bydlení, pokud se tím situace (tedy počet osob) v bytě, kde žije (žijete) nezmění. Zvýšení jeho příjmu v souvislosti s činností OSVČ (práce na živnostenský list) se však v tomto případě zohlední a pokud přesáhne rozhodný příjem ve vaší rodině stanovenou hranici, nárok na příspěvek na bydlení může Váš přítel ztratit.

Pro další podrobné otázky ohledně výplaty sirotčího důchodu doporučuji kontaktovat Call centrum České správy sociálního zabezpečení, která Vašemu příteli sirotčí důchod vyplácí. Na stránkách najdete otvírací dobu Call centra. Sdělíte-li pracovnicím rodné číslo Vašeho přítele, můžete se bavit zcela konkrétně.

Podrobnější informace k dávkám státní sociální podpory (rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení) můžete nalézt na integrovaném portálu MPSV.

Úplné podmínky pro přiznání dávek státní sociální podpory jsou uvedeny v právním předpise nebo je na základě podrobnějších znalostí o Vaší konkrétní situaci vysvětlí pracovníci Úřadu práce, ke kterému jste místně příslušní.

S přáním příjemných dní

Lucie Přádová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lucie Přádová

Mgr. Lucie Přádová

sociální pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz