Jak se zbavit výčitek, že jsem nezabránila manželově smrti?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 3. 2012 zobrazit původní dotaz

Před 4 měsíci mi zemřel manžel na infarkt. Bylo mu 45 let. Trápí mě výčitky svědomí, že jsem něco podcenila, asi měsíc před smrtí mu nebylo dobře, stěžoval si na bolesti na hrudi, ale rychle se to zlepšilo a my to přičítali stresu. Večer už den vypadal úplně v pořádku. Další dny normálně fyzicky pracoval a sportoval... A pak za měsíc to přišlo a i když okamžitě přijela sanitka už ho nezachránili. Strašně mi chybí a každý den si vyčítám, že jsem měla udělat něco už dřív. Děkuji za odpověď Dáša

Dáša

Píšete o výčitcích, které se dostavily po náhlé smrti manžela na ischemickou chorobu srdeční.

Vážená paní Dášo,

náhlá smrt blízkého člověka, navíc ve věku, kdy se běžně neumírá, je něco, s čím se jen obtížně vyrovnáváme. Chápu, že hledáte nějaké východisko, přemýšlíte o tom, co se stalo.

Píšete, že si vyčítáte, že jste měla udělat něco dřív, přejete si změnit realitu, vrátit čas…

Nic z toho bohužel neumím, ale pokusím se Vám vysvětlit zákeřnost choroby, na kterou Váš muž zemřel, a pomoci Vám pochopit, co se stalo.

Ischemická choroba srdeční je nemoc, která začíná plíživě a nenápadně. Průsvit cév, které zásobují srdeční sval krví a kyslíkem, se pomalu zmenšuje a způsobí poruchy v prokrvení určité části srdečního svalu. To se může projevit bolestmi na hrudi a dalšími příznaky (například pocit horšího dechu, nucení na zvracení, brnění končetiny a jiné). Potíže se většinou začínají projevovat při fyzické aktivitě, kdy je potřeba zásobení srdce krví zvýšená a snížený průtok ji nedokáže zabezpečit. Tyto varovné příznaky ale někdy chybí, člověk je zcela bez potíží nebo jeho potíže nejsou nijak zásadní. Prvním projevem této choroby pak může být infarkt myokardu, který při komplikovaném průběhu může způsobit i náhlou smrt, tak jak se to stalo u Vašeho manžela.

Kromě popsaných tělesných obtíží je při nedostatečném zásobení srdce krví pro diagnostiku této choroby důležitý typický obraz na EKG, změny v krevních testech, někdy je patrná změna na ultrazvuku srdce. Tato vyšetření mohou být ale mimo období potíží normální a postižení cév srdce pak potvrdí specializovaná a náročnější vyšetření (například koronarografie, kdy se speciálním zařízením cévy srdce nastříknou kontrastní látkou a pod rentgenem se pátrá po jejich zúžení).

Popisuji Vám to tak obšírně proto, abyste viděla, že diagnostika (rozpoznání) této choroby někdy není vůbec jednoduchá a mimo období obtíží nemusí být zpočátku běžným vyšetřením vůbec zachycena. Samozřejmě záleží i na jiných rizikových faktorech (například vysoký krevní tlak, cukrovka a kouření ischemickou chorobu srdeční výrazně urychlují), na životním stylu, rodinné zátěži  -  to vše by se mělo brát v úvahu a je pro lékaře důležité k tomu, aby zhodnotil, zda jsou bolesti na hrudi způsobené špatným krevním zásobením srdce, nebo jestli je příčinou bolestí něco jiného.

Ze své lékařské praxe Vám mohu potvrdit, že za bolestmi na hrudi u pacientů se mnohdy skrývají naprosto odlišné choroby a je někdy velmi obtížné je rozlišit. Proto si nemůžete vyčítat, že jste manželovy potíže správně nerozpoznala a nějak je neřešila. Je to velmi složité i pro lékaře, který se s těmito problémy setkává denně.

Chápu, že bolest ze ztráty, kterou prožíváte, je veliká, ráda bych Vám pomohla ji zmírnit a nést. Nemůžete vrátit zpátky nic, co se již stalo, ale ani se nemůžete donekonečna trápit tím, že jste měla něco udělat jinak. Nebylo ve Vašich silách předvídat důsledky. Jak bychom mohli žít, kdybychom za každým neduhem viděli vážnou nemoc? Až zpětně lze tyto příznaky hodnotit a dávat je do souvislostí a je přirozené, že se snažíme věci vidět spíše optimisticky.

Nevím, jak se se ztrátou manžela vyrovnáváte a co Vám pomáhá, ale mohu Vám jen doporučit, abyste se pokusila své trápení sdílet s někým, komu důvěřujete, ať už známým, příbuzným, či s profesionálem — psychologem, psychiatrem nebo duchovním. V některých případech je neocenitelná i pomoc léků, mohou Vám umožnit překonat nejčernější chvíle a najít sílu do dalších dnů. Pokud čtete, zkuste literaturu, která by vám mohla být na Vaší nelehké cestě zármutkem dobrým průvodcem (například v knihovnách, jste-li z Prahy, jistě Vám pomohou v knihovně Cesty domů), jedním z mých tipů je například kniha Thomase Moora s názvem Temné noci duše.

Vážená paní Dášo, vím, že ani tato odpověď Vás zármutku nezbaví, ale upřímně Vám přeji, aby pro Vás byla alespoň nakročením na cestě z temnoty stesku a bolesti.

S úctou a pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz