Jak se starat o bratra doma, jak přebírat jeho invalidní důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 10. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,před nedávnem bratr prodělal hypoglykemické koma a nyní nikdo nedokáže posoudit jak mozek začne nebo nezačne pracovat.Já mám jasno v tom že ho v nemocnici nenechám a chtěla bych ho mít doma i v případě že by došlo k nejhoršímu a byl apalik.Chci se zeptat kde se zařizují potřebné věci protože bratr je v invalidnim duchodu a sám si na poště duchod nepřevezme,kam se obrátit abych duchod mohla přebírat já nebo mamka?Jak zařizovat všechny potřebné věci k tomu abych ho mohla mít doma?Díky moc Tereza

Tereza
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete o bratrovi, který prodělal hypoglykemické kóma. Zatím se neví, jak se bude vyvíjet jeho stav. Jste rozhodnuta o něj pečovat doma, i kdyby šlo o apalický syndrom. Ptáte se na postup ohledně přebírání bratrova invalidního důchodu Vámi či maminkou. Zajímá Vás, jak zařídit vše potřebné pro péči doma.

Dobrý den, paní Terezo,

je moc hezké a úctyhodné, že plánujete o bratra pečovat doma, ať už se jeho stav bude vyvíjet jakkoli. Jak už víte, hypoglykemické kóma může i nemusí mít trvalé následky. Přála bych Vám, mamince i bratrovi, aby se lékařům podařilo jeho stav navrátit co nejvíce k normálu. Určitě je ale dobře, že se chcete informovat a připravit i na variantu nepříznivého vývoje bratrova stavu. Péče o apalika je velmi náročná a je dobré si v takové situaci nechat pomoci, ať už od odborníků nebo i od blízkých lidí ve Vašem okolí.

Co se týče možnosti a postupu ve věci přebírání bratrova invalidního důchodu, lze dle slov pracovnice České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) situaci řešit následovně: Můžete požádat na obecním úřadě na Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, kam bratr spadá podle trvalého bydliště, o ustanovení zvláštního příjemce. Je třeba vzít s sebou svůj občanský průkaz a občanský průkaz osoby, která není schopna přebírat dávky důchodového pojištění – tedy bratrův, lékařskou zprávu nebo potvrzení ošetřujícího lékaře o tom, že bratr není schopen ze zdravotních důvodů přebírat důchod, event. podepsat se a doklad o tom, kým je dávka důchodového pojištění vyplácena.
Vyřízení žádosti trvá zhruba měsíc a nebývá jí vyhověno v případě, že se jedná pouze o dočasné zhoršení stavu. Až Vám přijde ustanovení, pošlete jeho ověřenou kopii na ČSSZ, aby mohli převést výplatu bratrova důchodu k vlastním rukám nově ustanoveného zvláštního příjemce – tedy Vašim nebo maminčiným.

Co všechno budete k péči o bratra doma potřebovat, se bude hodně odvíjet od jeho stavu. Ošetřující lékař by Vám měl nejlépe dle bratrova stavu, v jakém ho budou domů propouštět, odpovědět na to, co všechno bude třeba doma zajistit. Pokusím se Vám odpovědět pro variantu, kdy by se potvrdila nejhorší varianta a bratr byl apalik. Pokud by byl stav lepší, prostě jen některé služby a věci nevyužijete.

Lékařská péčeje u lidí s apalickým syndromem zpočátku velmi intenzivní, později se soustřeďuje na léčbu přidružených chorob. Je lege artis neboli podle pravidel umění lékařského po dvanácti měsících trvání apalického syndromu omezit terapeutické postupy na ty základní a podávat pouze stravu, tekutiny a v případě nutnosti kyslík nebo přístrojově zajistit dýchání. Píši Vám, jak to obvykle probíhá, neboť nevím, kdy Vám lékaři povolí bratra převézt domů, po jaké době už nebude třeba intenzivního dohledu nad jeho stavem.

Co se týká ošetřovatelské péče, cílem je uspokojit základní bio-psycho-sociální potřeby pacienta. Je třeba pečovat o jeho výživu, vyprazdňování, hygienu, pohodlí, monitorovat životní funkce, podávat léky, předcházet dekubitům — proleženinám, s nemocným komunikovat a stimulovat jej. Zde by bylo dobré využít pomoci agentury domácí péče — informace by měly poskytnout v nemocnici, případně praktický lékař bratra, což jsou sestřičky hrazené ze zdravotního pojištění a je třeba mít na jejich služby žádost od praktického lékaře bratra.

Proti případnému vzniku proleženin by bylo dobré si vypůjčit (nebo zakoupit či vyžádat přes pojišťovnu) polohovací lůžko a antidekubitní matraci v některé z půjčoven kompenzačních pomůcek  a se setřičkami se poradit o tom, jaké přípravky používat a jak pečovat o kůži ležícího pacienta. Pokud by bylo třeba obstarávat pleny a savé podložky, obraťte se opět na bratrova praktického lékaře, který může určitý objem těchto hygienických pomůcek předepsat.

Fyzioterapeutické složka péče** z**ahrnuje polohování, pasivní pohyby, orofaciální stimulaci, což je masáž svalstva v dutině ústní, a může využívat např. metodu bazální stimulace. Bazální stimulace  vychází z toho, že každý člověk, ať už je jakkoli postižen, je schopen v úplně každé situaci alespoň něco některými ze svých smyslů vnímat. Projevy nemocného mohou být i velmi nepatrné, např. mžikání očima, změna rytmu dechu, otvírání či zavírání úst a očí, pousmání, uvolnění svalového napětí a mimiky, motorický neklid. Při komunikaci s člověkem v kómatu se nejvíce využívá doteků a zvuků (předčítání z oblíbené knihy).

S nezdravotní stránkou péče by Vám také mohly pomoci pečovatelské služby, které dochází do rodin a pomáhají s hygienou různého rozsahu, přebalováním apod. Vyhledat je můžete v registru portálu MPSV.

Je možné se časem poohlédnout po fyzioterapeutovi, který by mohl docházet domů a Vás a maminku naučil, jak bratra polohovat nebo při zlepšení stavu posilovat svaly a rehabilitovat. Kontakt by měla mít sociální pracovnice v nemocnici nebo pracovníci ve sdružení Cerebrum, které se zaměřuje na lidi po úrazu mozku a jejich rodiny apod. Tam budou mít mnohem více zkušeností, rad a kontaktů pro potřeby Vaše a Vaší maminky. Stejně tak v Cerebru můžete najít podporu pro sebe a své blízké, protože péče o sebe jako o pečujícího člověka je nedílnou součástí péče o nemocného a není dobré ji podcenit či zanedbat.

Co se týče finanční stránky, lze žádat o příspěvek na péči, což jsou peníze pro osobu závislou na péči jiné osoby.

Přeji Vám i mamince mnoho sil v péči o bratra a příznivý vývoj situace.

S pozdravem

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz