Jak se postarat o maminku s karcinomem plic?

Odpověď na dotaz ze dne 14. 5. 2012 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
maminka se léčí již desetiletí s rakovinou, začalo to prsem, pokračovalo, přes reprodukční orgány a teď má již po několikáté další metastázy na plicích, kostech a játrech,po chemoterapiích má ochrnutou ruku a lékaři ji již nechtějí ani operovat, ani ozařovat a ani chemoterapii. Užívá náplasti, rozpustné tablety s opiáty a může si zavolat záchranku, aby ji kdykoli mohli píchnout morfium.
Před 14-ti dny se máma zhoršila, začala zvracet, měla průjmy potom zácpu, až ji nakonec odvezli do nemocnice pro podvýživu a dehydrataci a 3x denně ji píchají morfium.
Hlad nemá a pití se mi do ní také nedaří dostat, takže je na nitrožilní výživě, za 14 dní shodila 12 kilo, takže teď váží kolem 40-ti kilo.
Mám o ní velký strach a paní doktorka mi řekla, že je to maximálně na pár měsíců života.
Ale já tomu nějak nemůžu uvěřit, navíc mám sama psychické problémy a někdy mám problém postarat se sama o sebe, natož o někoho jiného.
A vím, jak je důležité, aby máma byla s někým, kdo ji má rád.
Navíc mám bratra, který rekonstruuje dům, ale nemá se k tomu, že by si mámu k sobě vzal.A na to, abych mámu dala do sanatoria, na to nemám dost financí.
Poraďte mi prosím.
Děkuji.

Barča

Vaše maminka je již několik let onkologicky nemocná. Nyní se nádor rozšířil do kostí, plic a jater, je ochrnutá na ruku a lékaři již nemají k dispozici žádnou léčebnou možnost, kterou by mohli nádor vyléčit nebo alespoň zastavit či zpomalit jeho šíření. Poslední dobou se její zdravotní stav velmi zhoršil a ošetřující lékař konstatoval, že konec jejího života se přiblížil.

Vážená Barčo,

podle toho, jak maminčin zdravotní stav popisujete, se nemohu nijak blíže vyjádřit k prognóze. Samozřejmě, že zvracení, zácpa, výrazný úbytek na váze a bolesti mohou znamenat zvrat nemoci, to znamená jakýsi zlom v celkovém zdravotním stavu pacienta, po kterém následuje další postupné zhoršování až k úmrtí. Uvedené příznaky ale mohou být známkou i jiného procesu, který může být zvratitelný. Bohužel se domnívám, že tato druhá možnost je velmi nepravděpodobná. Když ošetřující lékař, který maminčin zdravotní stav zná, zná její podrobné diagnózy, prodělanou léčbu a vývoj nemoci v čase, sám konstatuje, že výhled do budoucna je velmi nepříznivý, mohu se domnívat, že vidí maminčin stav velmi realsticky. Chápu, že je pro Vás těžké se s takovou situací smířit, na druhou stranu, když se podaří přijmou stav věcí, tak jak skutečně je, můžete mamince nejvíce pomoci. Popírání situace nikomu neulehčí a naopak může natropit i škodu. Místo, aby se rodina soustředila na účinnou pomoc umírajícímu, může naléhat na léčbu, jež je pro nemocného marná, zatěžující a může zhoršit kvalitu jeho zbývajícího života.

Pokud Vy ani Váš bratr nemáte možnost se o maminku postarat, je velmi dobrou volbou lůžkové hospicové zařízení. Bylo by dobře i zvážit podání žádosti o příspěvek na péči — takový příspěvek může pokrýt část nákladů na péči. Další možností je hospitalizace v nemocnici při zhoršení stavu, nebo umístění do léčebny dlouhodobě nemocných. Většina z těchto zdravotnických zařízení však není zaměřena na umírající pacienty. V mezidobí lze s pomocí praktického lékaře mnohé zvládnout. Lékař může nemocného navštívit doma, předepsat či upravit stávající léčbu, případně předepsat pomoc agentury domácí péče, která je hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Držím Vám palce, ať vše v klidu zvládnete,

MUDr. Irena Závadová

Prosím, čtěte ještě odpověď od psychoterapeutky:

Milá Barčo,

vím, že jste v těžké situaci a možná je ještě těžší přijmout fakt, že s ní nemůžete nic udělat. Ráda byste mamince pomohla, ale věřte, že jí pomáháte tím, že s ní jste, že za ní chodíte, myslíte na ni, snažíte se udělat, co jde.

Jistě to maminka vnímá a možná nic víc od Vás v tuto chvíli nepotřebuje.

Píšete, že máte sama psychické problémy, Váš bratr nemá na péči čas, zřejmě nejen na péči o maminku, ale možná ani pro sdílení společné starosti a bolesti s Vámi.

Je důležité a dobré nebýt v takových chvílích sám.

V náročné a vyčerpávající situaci jste také Vy sama – určitě si zasloužíte a je na místě požádat někoho o pomoc. Hledejte pomoc buď u přátel a blízkých, nebo odborníka, u kterého byste našla zázemí a mohla své trápení a obavy sdílet. Našla byste u něj podporu a jistotu, že spolu s Vámi náročný úsek života projde a pomůže Vám nabrat sílu.

Milá Barčo, věřte tomu, že děláte to, co jde, je to je velká pomoc a úctyhodná práce a že Vaše maminka to jistě ví.

Myslím na Vás a držím palce.

Mgr. Ilona Peňásová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz