Jak se postarat doma o maminku s rakovinou slinivky?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 2. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

moje maminka má diagnstikovánu rakovinu slinivky. Nádor je neoperovatelný, maminka se rozhodla odmítnout chemoterapii, řešíme denodenní potíže s příjmem potravy a vylučováním. Stále tvrdí, že jí bolí střeva, ale rozsev je již v celé břišní dutině a pobřišnici. Je velice hubená a slabá, ale ještě zvládne sebeobsluhu, snaží se žít. Na bolesti má náplast durogesic 50. Ta již nestačí, proto jsme objednáni do centra proti bolesti. Tam jsme již byli a tam řeší "jen" bolest, můžete mi poradit, kde v Praze, nebo na sever od Prahy ve středočeském kraji je specializované pracoviště paliativní péče? Zatím není důvod dávat maminku do hospicu, chceme ji doma a ona také, ale kam se obrátit? Jde mi o odborníky, kteří pokryjí všechny potíže. Tzn. trávení, vyprazdňování, psychiku, bolesti... Tady nám jeden dá náplast na bolest a tím způsobí koliku, druhý lactulosu a náplast vezme, že staví motilitu střev, třetí dá algifen, tím rozhodí trávení...už nevím kam se obrátit. Děkuji Anna.

Anna

Píšete, že Vaše maminka má neoperovatelnou rakovinu slinivky, trápí ji bolesti, nechutenství, hubnutí a zácpa. Chce být doma, Vy jste ochotna se o maminku starat a ptáte se, kdo by Vám v péči o ní mohl pomoci.

Milá Anno,

především bych Vás chtěla podpořit v rozhodnutí nechat si maminku doma a umožnit jí strávit čas, který ještě zbývá, ve známém prostředí a s těmi nejbližšími.

V náročné péči o maminku Vám určitě může pomoci praktický lékař, který by měl být obeznámen se základy paliativní medicíny, má možnost navštívit pacienta u něho doma, pokud to zdravotní stav vyžaduje, může napsat poukaz na home care, tedy službu, která by mohla provádět některé každodenní zdravotní úkony.

Spacializovanými týmy zaměřenými na komplexní péči o terminálně nemocné v domácnosti jsou mobilní hospice - v Praze funguje Cesta domů a Most k domovu, ve středočeském kraji ještě mobilní hospic v Čerčanech a Kladně.

Co se týče symptomů nemoci, které popisujete, pokud maminka má silné bolesti, k jejich tlumení zřejmě opravdu potřebuje léky ze skupiny opiátů a určitě není dobře tyto léky vysazovat, přestože jako nežádoucí účinek mohou způsobovat nebo zhoršovat zácpu. Tu je možné většinou uspokojivě řešit, ať už Vámi zmíněnou laktózou, Dulcolaxovými čípky, Guttalaxem či jiným projímadlem, někdy i kombinací více prostředků. Vyprazdňovací obtíže a nevolnosti mohou být ale také způsobeny mechanickým útlakem trávicí trubice rostoucím nádorem, tam může být řešením endoskopické zavedení stentu do zúžené oblasti, někdy i chirurgický zákrok, ale toto někdy nelze provést anebo si to nemocný třeba již nepřeje. I tak ale je možné pomocí léků tlumit obtíže, tedy nevolnosti, zvracení a bolesti.

V léčbě bolestí mohou být kromě opiátů účinné i některé invazivní algeziologické postupy např. blokáda ganglion coeliacum, tedy chemické poškození nervové struktury, která je součástí dráhy,  po níž jsou bolestivé podněty tělem vedeny. To můžete zkonzultovat právě v Centru léčby bolesti, kde píšete, že už maminku léčí.

Nechutenství a hubnutí bohužel k průběhu nemoci patří a nelze mu nijak zabránit. Přílišným nátlakem a důrazem na jídlo se často jen zhorší nevolnosti a stres nemocného. Je rozumnější maminku do jídla nenutit, pouze nabízet a nechat na ní, co a kolik sní.

Co se týče psychiky, pokud by měla Vaše maminka depresivní symptomy, trpěla nespavostí, byla nepřiměřeně úzkostná nebo rozrušená, mohou pomoci léky, často ale je mnohem účinnější blízkost druhé osoby, možnost své starosti a obavy s někým sdílet, jistota, že nezůstanu sám a že obtíže, které se objeví, bude někdo řešit. Někdy má nemocný zcela konkrétní otázky o průběhu nemoci a umírání, jejichž zodpovězení ho může uklidnit, nebo ho trápí nevyřešené praktické nebo vztahové problémy. S tím Vám určitě může pomoci psycholog, psychoterapeut nebo duchovní, kteří buď jsou přímo součástí týmu mobilního hospice, nebo Vám lidi z týmu alespoň poradí, na koho se obrátit.

Přeji Vám i Vaší mamince, aby se Vám dostalo pomoci, po které voláte, tak aby se podařilo maminčiny obtíže zmírnit a měly jste možnost prožít čas, který je před Vámi, co nejpokojněji a co nejlépe.

S úctou MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz