Jak se mám připravit na poslední týdny tatínkova života? Co čekat a jak mu mohu pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 16. 8. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Tatínek 56let, před 5 lety mu zjistili karcinom prsu, podstoupil operaci a ozařování i chemoterapii. Dále mu zjistili cca po 2 letech metastáze v kostech (žebra a páteř) a po opakovaném ozařování se mu zúžil jicen na 2mm. Nemohl jist ani pít všechno zvracel. Trvá to už přes rok. Podstoupil opakovaně balonkove dilatace jicnu celkem asi 9x jenže bez exektu a proto mu 2x zaváděli do jícnu stent,ktery se bohužel neujal a prerostla přes něj granulovana tkáň. Do toho se mu zhoršilo dýchání měl opakovaný zápal plic který lecili antibiotiky. Nyní má napsáno v papírech vždy Bronchitida. Byl na bronchoskopii, ale výsledky byly negativní. Nyní ho přijali na plicní oddeleni kde mu dali k posteli kyslík a vyhodnotili že nejlepší bude dát mu vývod z žaludku PEG. DŮLEŽITÁ INFORMACE je ze hodně zhubl a váží pouhých 48kg, stále zvrací sliny a hleny protože nedokáže nic z toho polknout. je na nás občas až zlý a pořád nám říká že chce umřít.Psychiatra má.
Volala jsem doktorům abych zjistila informace o jeho zdravotním stavu, protože návštěvy sou zakázané kvůli covidu.
Paní doktorka mi oznámila že mám být připravena na nejhorší a že to je opravdu pacient kterému už nemůžou pomoci a že jeho život se blíží ke konci. Na otázku ohledně časově prognózy mi řekla že si myslí že mu zbývá měsíc maximálně dva, ale že mám počítat s měsícem.
Prosím opravdu mu zbývá tak málo? A co se bude dít po propuštění? Na co se mam připravit co čekat? Jak to bude postupovat? Miluju svého Tatínka a jsem bezradna že mu nemůžu pomoct. Nechci o něj přijít ale vím že se strašně trápí. Mám domluvenou charitativní domácí hospicovou službu, na pomoc. Podotýkám že Tatínek není vyloženě ležák, on chodí ale už se při chůzi celý chvěje, je velmi slabý ale pořád si chce všechno dělat sám a je až někdy zlý a hrubý. Ale zase mi stále píše SMS že mě miluje a potřebuje a že jen já ho držím nad vodou. Že žije pro mě a mě děti.
Omlouvám se za zmatený dotaz.
Prosím pomozte mi, už To nezvládám

Markéta

Váš tatínek má rakovinu prsu s generalizací do kostí, stenózu jícnu, kterou se nepodařilo zlepšit ani opakovanými dilatacemi ani zavedením stentu, je po opakovaných respiračních infekcích a dále slábne. Očekávaná prognóza dle ošetřující lékařky je okolo 1 měsíce a Vy se ptáte, na co se máte připravit a jak tatínkovi můžete pomoci.

Milá Markéto,

je mi moc líto, že to máte Vy i Váš tatínek tak těžké. Chápu, že je strašně smutné sledovat tatínkovo trápení a slyšet ho mluvit o tom, že už by si přál zemřít. Na druhou stranu už to, že s Vámi o svých pocitech může otevřeně mluvit, že má s kým svou náročnou situaci sdílet, je pro něho jistě velkou pomocí. Těžkosti se vždycky zvládají lépe, když na ně nejsme sami.

Také si myslím, že byl výborný nápad obrátit se na charitativní hospicovou službu. Ti Vám mohou pomoci v péči o tatínka po propuštění z nemocnice. Je potřeba se připravit na to, že velmi pravděpodobně budou tatínkovi síly dále ubývat, že bude potřebovat větší pomoc od druhých, například s hygienou. Je pochopitelné, že to tatínka štve. Píšete, že je občas i zlý a hrubý. Často pacient spíše přijme pomoc od profesionála (sestřičky nebo pečovatelky) než od rodiny, v tom Vám určitě může hospicová služba odlehčit. Velmi užitečné mohou být i různé kompenzační pomůcky (chodítko, sedačka na vanu, WC křeslo, polohovací postel). Důležité je i správné nastavení medikace, aby tatínka netrápily bolesti, dušnost či nevolnosti, aby se v noci dobře vyspal atd. Pracovníci hospice Vám mohou poskytnout i psychickou podporu, poradit s tím, jak o situaci spolu komunikovat.

Na našem informačním portálu: **www.umirani.cz **v sekci Rady a informace můžete najít mnoho užitečného o tom, jak se připravit na péči o nevyléčitelně nemocného v domácím prostředí a jaké konkrétní služby Vám v tom mohou pomoci. Pod odkazem Poslední dny a týdny naleznete rady a zamyšlení pro doprovázející v době umírání.

Je vidět, že Vám na tatínkovi velmi záleží a že on má láskyplný vztah k Vám a Vašim dětem, takže pokud to lze, bylo by dobré, aby mohl prožít poslední týdny života doma s Vámi a ne v nemocnici, kam Vás za ním nepustí. Přeji hodně sil, abyste vše společně zvládli co nejlépe.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz